Nauka

Woda dobra do kąpieli w niemal całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
Można kąpać się spokojnie. Około 95 procent europejskich kąpielisk spełnia unijne wymagania dotyczące jakości wody.
Plaża w Chorwacji
Plaża w Chorwacji Foto: Kelovy/Wikipedia/domena publiczna

W przypadku 83 procent mówi się wręcz o jej "doskonałej jakości".

Tak wynika z ostatniego raportu Komisji Europejskiej. Polska w rankingu nie wypadła źle choć do ścisłej czołówki nam trochę brakuje. Dwa kraje Unii Europejskiej: Cypr i Luksemburg mogą poszczycić się nieskazitelną jakością wody na wszystkich swoich kąpieliskach.

Nieźle jest także na Malcie, w Chorwacji i w Grecji, gdzie ponad 90 procent takich miejsc ma ‘doskonałą’ jakość wody.

W Polsce na łącznie 205 kąpielisk, prawie wszystkie spełniają minimalne wymagania. 137 czyli około 67 procent ma wodę doskonałej jakości. Jak wynika z raportu, trzy miejsca w naszym kraju musiały być zamknięte ze względu na niespełnianie unijnych norm.

Eksperci podkreślają, że jakość wody w europejskich kąpieliskach ulega poprawie choć wyzwaniem wciąż pozostają zanieczyszczenia podczas intensywnych opadów deszczu i powodzi, gdy bakterie szkodliwe dla zdrowia dostają się do wód rzecznych i morskich.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia
Czytaj także

Pustynie pochłaniają CO2

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 13:00
Pustynie mogą się okazać pomocne w walce ze zmianami klimatycznymi. Tak twierdzą naukowcy, którzy opublikowali swe analizy na portalu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski smog groźny również w domach?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 23:55
Czy smog zagraża krakowianom także wtedy, gdy przebywają w domu? Na pytanie to chcą odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania zniknie pod wodą?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 19:51
Hiszpania jest krajem, który najbardziej w Europie odczuje skutki efektu cieplarnianego - ostrzega Greenpeace. Z obliczeń organizacji ekologicznej wynika, że poziom morza będzie powoli wzrastał i w 2100 roku zaleje ono obszary oddalone 700 metrów od plaż.
rozwiń zwiń