Nauka

Szczepionka ratuje małpy przed wirusem Ebola

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:00
Dzięki szczepieniu małpy uzyskały długoterminową odprorność przeciwko witusowi Ebola. Daje to nadzieje na skuteczny lek także dla ludzi - mówią naukowcy.
Służby mundurowe w Liberii zostały zaangażowane do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa Eboli
Służby mundurowe w Liberii zostały zaangażowane do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa EboliFoto: PAP/EPA/AHMED JALLANZO

 

Wyniki badań sugerują, że zaszczepione małpy nie zarażają się wirusem już od 10 miesięcy, donoszą badacze z US National Institutes of Health. Próby kliniczne na ludziach właśnie ruszyły.

 

Podczas trwającej epidemii w Afryce Zachodniej wirus Ebola pochłonął już ponad 2000 ofiar. Właśnie dlatego naukowcy szukają nowych rozwiązań, aby zmniejszyć rozmiar katastrofy.

 

Szczepionka, która budzie tyle nadziei, to zmodyfikowany wirus, który atakuje szympansy. Wirusowi wszczepiono fragmenty kodu genetycznego wirusa Ebola z Zairu oraz Sudanu.

 

"Wirus" ze szczepionki nie replikuje się w ciele zaatakowanego, ale jest nadzieja, że zmusi organizm do obrony przed pełną wersją wirusa Ebola.

 

Wyniki testów na małpach opublikowano na łamach Nature Medicine. Wskazują one, że makaki, którym podano śmiertelne dawki wirusa Ebola, a wcześniej otrzymały szczepionkę, przetrwały infekcję. Tylko połowa z nich przeżyła jednak kolejne 10 miesięcy. Do pełnej ochrony potrzeba także powtórzyć szczepienie.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna Ebola
Czytaj także

Epidemia Eboli. Prawdy i mity dotyczące śmiertelnego wirusa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:04
W Hiszpanii zmarła pierwsza europejska ofiara epidemii Eboli, szalejącej w Afryce Zachodniej. Niebezpieczny wirus wywołuje objawy podobne do grypy, połączone z gorączką krwotoczną. Dlaczego znalezienie leku przeciwko Eboli jest tak trudne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperymentalny lek pomaga nawet 3 dni po zarażeniu wirusem pokrewnym Ebola

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 13:00
Wirus nazywa się Marburg i zabija 90 proc. zarażonych. Najnowsze wyniki dotyczą małp, ale i tak są niezwykle obiecujące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epidemia Eboli: zmarł lekarz, który otrzymywał eksperymentalny lek

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:06
Dr Abraham Borbor, zastępca dyrektora największego szpitala w Liberii, był jednym z trzech Afrykańczyków otrzymujących eksperymentalny lek ZMapp.
rozwiń zwiń