Nauka

Nobel za mikroskopię? Dziwne, że z chemii!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:00
Komentarze do tegorocznych Nagród Nobla w dziedzinie chemii.
Nobel za mikroskopię? Dziwne, że z chemii
Foto: Glow Images/East News

W środę w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że Nagrodę Nobla z chemii otrzymają Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki ich pracom można dziś badać żywe komórki na poziomie najdrobniejszych cząsteczek.

- Ta nagroda na pewno badaczom się należała, ale jesteśmy zaskoczeni, bo została przyznana w dziedzinie chemii. Równie dobrze tych naukowców można było nagrodzić Nagrodą Nobla z medycyny albo Nagrodą Nobla z fizyki - ocenia dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie Robert Hołyst.

Opracowany przez noblistów mikroskop fluorescencyjny o wysokiej rozdzielczości to narzędzie optyczne - a w końcu optyka jest dziedziną fizyki. Jest to także narzędzie używane chętnie przez biologów. - Biologom molekularnym służy on do oglądania neuronów czy wnętrz komórek z bardzo dużą dokładnością i obserwowanie, co dzieje się z tymi komórkami w czasie - mówi prof. Hołyst.

Tradycyjne mikroskopy potrafią pokazać dwa obiekty, pod warunkiem, że odległość między nimi jest większa niż połowa długości fali światła, czyli 200 nanometrów (1 milimetr to 1 milion nanometrów). - Jeżeli obiekty są bliżej, ich obraz zlewa się ze sobą. Natomiast dzięki badaniom tegorocznych noblistów udało się zmniejszyć tę odległość do kilkunastu nanometrów, a może nawet 1 nanometra, co odpowiada rozmiarowi cząsteczki - wyjaśnia badacz.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Lindau: młodzi naukowcy oko w oko z noblistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Na przełomie czerwca i lipca młodzi naukowcu spotkali się w Lindau z noblistami. W wydarzeniu wzięło udział pięciu polskich młodych badaczy, reprezentujących nauki medyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel chemiczny 2014 za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 11:45
Nagrodą podzielą się Amerykanie Eric Betzig i William E. Moerner oraz Niemiec Stefan W. Hell. Sprowadzili oni mikroskopię do poziomu nano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z fizyki 2014: od lat tego oczekiwaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
Przyznając Nagrodę Nobla twórcom niebieskich diod, doceniono badania nad azotkiem galu, półprzewodnikiem, który w skład takich diod wchodzi. Od lat tego oczekiwaliśmy - komentuje prezes Ammono, polskiej firmy produkującej azotek galu, dr Robert Dwiliński.
rozwiń zwiń