O tajemnicach rzymskich podziemi w radiowej Jedynce mówiła prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia antycznego Rzymu". Gość audycji "Naukowy zawrót głowy" zwróciła uwagę na fakt, że Wieczne Miasto leży na bardzo dogodnym podłożu geologicznym, które znakomicie nadawało się do budowy podziemnych korytarzy. To w nich znajdowały się grobowce, w których chowani byli wyznawcy różnych religii oraz poganie.
- Nie mamy żadnych naziemnych śladów pobytu Żydów w Rzymie. Natomiast w podziemiach już te ślady znajdujemy, ale pojawiają się dopiero w III wieku, w tym samym czasie, gdy mamy najstarsze zachowane świadectwa pobytu chrześcijan w Rzymie - powiedziała prof. Jastrzębowska.
Grobowce tworzyły sieć podziemnego miasta umarłych, ale nie były połączone z kanałami wodnymi, które także składały się na infrastrukturę Rzymu - zauważyła badaczka. - Kanały zrobione były z rur ołowianych lub terakotowych. Te ołowiane często nosiły inskrypcje właściciela. Oprócz rur były też cysterny, podziemne rozdzielnie czy wieże wodne - powiedziała.
***
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia antycznego Rzymu".
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 23.15
to/ag