Nauka

Rzeczy pradawnych szczecinian trafiły na wystawę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 20:10
Łyżki, skórzane buty, naczynia, oprawy książek oraz inne średniowieczne zabytki można od dziś oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Audio
  • Unikatowe archeologiczne zabytki w Muzeum Narodowym w Szczecinie - IAR/ Marta Zabłocka (2)
  • Unikatowe archeologiczne zabytki w Muzeum Narodowym w Szczecinie - IAR/ Marta Zabłocka (1)
Szczecin. Widok na budynek Filharmonii.
Szczecin. Widok na budynek Filharmonii.Foto: mat.wydawcy

Wystawa pod tytułem "Civitas et urbs Stetinum. Karty z dziejów północnej części miasta" przedstawia przedmioty osobiste, wyposażenie domów i warsztatów szczecinian mieszkających przed wiekami.

Jednym z najcenniejszych znalezisk archeologicznych jest unikatowa tarcza, datowana na XII wiek. "Ma charakterystyczny migdałowy kształt i rzadko spotykane dekoracje. Znane są tylko dwa takie znaleziska archeologiczne w Europie" - mówi kuratorka Anna Kowalska.

Wśród prezentowanych zabytków jest też jedna archeologiczna zagadka. "Roboczo nazwaliśmy ten obiekt konikiem morskim. Nie jest to ani poroże ani kość. Według wstępnych ocen archeozoologa jest to kieł morsa albo innego stworzenia morskiego" - dodaje kuratorka wystawy. Zdania naukowców co do znaczenia tego przedmiotu są podzielone: jedni uważają to za część łyżki, drudzy widzą w tym fragment pastorału.

Ekspozycji towarzyszy publikacja, która jest katalogiem prezentowanych zabytków a także wynikiem badań archeologicznych prowadzonych w Szczecinie od pierwszej połowy XIX wieku.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Szczecin
Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra złota. Niezwykłe odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 23:00
Takiego znaleziska w izraelskiej archeologii na Morzu Śródziemnym jeszcze nie było. Płetwonurkowie wyłowili prawdziwy skarb - prastare złote monety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Szczecinie powstała Dolina Krzemowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:00
Szczecińska Dolina Krzemowa - tak mówi się o właśnie otwartych budynkach Technoparku Pomerania. Placówka wspiera 40 młodych szczecińskich firm z branży informatycznej, w których łącznie pracuje ponad 400 osób.
rozwiń zwiń