Nauka

Człowieka i psa łączy hormon miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 00:01
Naukowcy sugerują, że za przyjaźń człowieka i psa odpowiada hormon miłości - oksytocyna. O nowych badaniach piszą w prestiżowym tygodniku "Science” naukowcy z Japonii.
Audio
  • Hormonalna przyjaźń człowieka z psem - IAR / R.Motriuk
W audycji Za, a nawet przeciwzapytamy o prawa ludzi i prawa psów
W audycji "Za, a nawet przeciw"zapytamy o prawa ludzi i prawa psówFoto: StanLSU, licencja: CC BY-SA 3.0

Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies i tak jest już od tysięcy lat. Japońscy eksperci twierdzą, że oba gatunki wykorzystują w tej przyjaźni mechanizm taki, jaki pojawia się między rodzicem a dzieckiem. I oksytocyna jest tu kluczowa. Badania wykazały, że dłuższy wzajemny kontakt wzrokowy podnosi poziom oksytocyny i u ludzi, i u psów.

W drugim eksperymencie psom podano oksytocynę do nosa. -  I okazało się, że suczki, bo samce nie, pod wpływem tego hormonu zaczynają dłużej patrzeć na człowieka - wyjaśnia tygodnikowi "Science” amerykański ekspert Evan MacLean.

To już drugie opublikowane w tym tygodniu ważne badanie dotyczące oksytocyny. Naukowcy z Nowego Jorku dowiedli, że podawanie tego hormonu myszom wzbudza u nich instynkty macierzyńskie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia pies
Czytaj także

Psy potrafią rozpoznać wyraz ludzkiej twarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 19:00
Widzą, czy ktoś jest wściekły czy wesoły. Wykazały to testy przeprowadzone w Instytucie Badawczym Messerliego w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszy także wykonują trele miłosne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 00:01
Samce myszy wykonują swoje ballady za pomocą ultradźwięków. Mysia muzyka brzmi jak ptasi trel - i posiada podobną strukturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy drzewo genealogiczne cytrusów

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 22:22
Hiszpańscy naukowcy opracowali drzewo genealogiczne owoców cytrusowych. Wynika z niego, że praprzodek pomarańczy i mandarynek rósł przed ośmioma milionami lat w południowo-wschodniej Azji.
rozwiń zwiń