Prezentowane na niej 43 eksponaty przedstawiają różne koncepcje pisma: klinowe, obrazkowe, sznurowe. Najstarsze przedmioty mają 5 tysięcy lat i pochodzą ze starożytnej Mezopotamii, najmłodsze - z czasów współczesnych.
Prezentowane eksponaty zostały wypożyczone z muzeów i prywatnych kolekcji z całego świata. Zobaczyć można pismo Majów, mający prawie tysiąc lat rękopis z Gruzji, kałamarz znaleziony w Qumran i pochodzący z tego samego okresu,co słynne rękopisy, czy słownik chińsko-tangucki z początku X wieku.
- Wszędzie, gdzie wymyślono pismo, pojawił się zalążek państwa. A skryba był pierwszym urzędnikiem - przypomina komisarz wystawy, lingwista Miguel Peyro.
Wystawa będzie czynna do stycznia. Jej organizatorzy chcą pokazać nie tylko ewolucję pisma, ale też jego różne koncepcje. Zachęcają do wspólnego udziału z rozszyfrowaniu zagadki sprzed 3 tysięcy lat. Jednym z eksponatów jest bowiem znaleziona na południu Hiszpanii Płyta z Solana de Cabanas, z X wieku p.n.e., której treści wciąż nie udało się odczytać.
(IAR)