Nauka

Ziemskie gatunki masowo wymierają

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 19:19
Masowe wymieranie gatunków powoli staje się rzeczywistością. Takie alarmistyczne wnioski wyciągnęli naukowcy z kilku prestiżowych amerykańskich uniwersytetów.
Audio
  • Masowe wymieranie gatunków na Ziemi - IAR / Rafał Motriuk
Obraz Ziemi znany jest nawet dzieciom. W Zagadkowej Niedzieli zastanowimy się, jak wygląda wnętrze naszej planety
Obraz Ziemi znany jest nawet dzieciom. W "Zagadkowej Niedzieli" zastanowimy się, jak wygląda wnętrze naszej planety Foto: pixabay.com/WikiImages

Ich zdaniem, tak masowego wymierania gatunków na Ziemi nie było od czasu, gdy wyginęły dinozaury.
Chodzi na przykład o kręgowce, do których należą ryby, ptaki i ssaki - w tym ludzie. Od początku XX wieku zginęło czterysta gatunków tych zwierząt. Normalnie zajęłoby to dziesięć tysięcy lat, ale teraz padają one jak muchy. Według autorów badań, kręgowce znikają sto czternaście razy szybciej niż zwykle.

Świat wchodzi więc w kolejną fazę masowego wymierania gatunków. Ostatnio takie wydarzenie miało miejsce sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, gdy wyginęły dinozaury. Zdaniem autorów raportu z uniwersytetów Stanforda, Princeton i Berkeley przyczyną jest skażenie środowiska, a także wycinanie lasów i zmiany klimatyczne.

Według niedawnej analizy ONZ, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie gatunki roślin i zwierząt, to giną one nie sto czternaście, a tysiąc razy szybciej niż zwykle.

Raport amerykańskich badaczy opublikowano w piśmie "Science Advances".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia zwierzęta
Czytaj także

Arktyka się topi. Niedźwiedzie polarne zamiast fok jedzą trawę

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 15:15
Eksperci amerykańskiej telewizji NBC odkryli, że niedźwiedzie polarne potrafią w razie potrzeby radykalnie zmienić swoją dietę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wyginą duże dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:00
Liczne populacje dużych dzikich zwierząt szybko się kurczą. To grozi pojawieniem się tak zwanego „pustego krajobrazu” - ostrzegają amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zwierzęta widzą w lustrze siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 18:00
Zwierzęta, u których wykształcił się zmysł wzroku, reagują na swoje odbicie w lustrze. Jednak czy potrafią rozpoznać siebie, czy też może myślą, że widzą inne zwierzę?
rozwiń zwiń