Nauka

W Bugu znaleziono fragment średniowiecznej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 22:00
To fragment dłubanki o długości 170 cm. Wykonano ją z pnia dębowego.
Bug jest jedną z największych polskich rzek; przez przyrodników ceniony jest za to, że zachował swój naturalny charakter
Bug jest jedną z największych polskich rzek; przez przyrodników ceniony jest za to, że zachował swój naturalny charakterFoto: PAP/Waldemar Maluga

W pobliżu wsi Stare Mierzwice (woj. mazowieckie) natrafiono na wystający z wody fragment średniowiecznej dłubanki. Dzięki interwencji archeologów łódź udało się zadokumentować i zabezpieczyć.

Latem ze względu na niski stan wody w Bugu dłubanka wystawała ponad powierzchnię. Groziło jej wyschnięcie i zniszczenie.

Łódź leżała na boku w odległości około pół metra od linii brzegowej. Czółno było zagłębione na ok. 35 cm w muł i piasek rzeczny. Po wydobyciu okazało się, że jest to fragment dłubanki o długości 170 cm. Wykonano ją z pnia dębowego. Ze względu na jej stan pierwotna długość jednostki jest trudna do ustalenia. O tym, że już w przeszłości wystawała nad powierzchnię wody, ale w innym ułożeniu niż zastali ją badacze, świadczy górna część grodzi – jest ona spękana i rozeschnięta.

- Badania wokół miejsca odkrycia łodzi nie przyniosły dodatkowych efektów. Po usunięciu piasku i mułu z wnętrza znaleźliśmy jedynie dwa kilkunastocentymetrowe kołki, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, czy należy je wiązać z dłubanką – mówi Grzegorz Śnieżko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Wokół znaleziska nie udało się wykazać obecności dawnej przystani czy śladów świadczących o obecności w tym miejscu człowieka w odległej przeszłości. Zdaniem archeologa, nie można wykluczyć, że dłubanka została przyniesiona w miejsce znalezienia z prądem rzeki.

Dzięki specjalistycznym badaniom udało się wstępnie ustalić wiek dłubanki. Analiza węgla radioaktywnego (C14) próbki pobranej z zewnętrznej części łodzi dała zakres dat 1305-1431.

(PAP)

Czytaj także

Wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne znalezione na budowie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 00:02
Kompletna amfora z XII lub XIII wieku, fragmenty ceramicznych naczyń i elementy z mosiądzu lub brązu. W czasie remontu ulicy w Sochaczewie znaleziono wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkrywają historię jurajskiego zamku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:11
Ślady trzech filarów mostu, zarys wieży bramnej oraz dolną kondygnację baszty studziennej - to wszystko na zamku w Olsztynie koło Częstochowy odsłonili archeolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy: Stonehenge zbudowano w Walii, a potem przeniesiono

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 23:00
Tak głosi najnowsza teoria. Słynny krąg kamienny miał powstać w Walii, a dopiero po 500 latach przetransportowany do Wiltshire.
rozwiń zwiń