Nauka

Dzisiaj Święto Liczby Pi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 11:11
Studiowanie nauk ścisłych to główny cel tegorocznego Święta Liczby Pi organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Dobrze Ci idzie na przedmiotach matematycznych i przyrodniczych? Pokaż swój talent
Dobrze Ci idzie na przedmiotach matematycznych i przyrodniczych? Pokaż swój talent!Foto: Glow Images/East News

Uczniowie mogą wziąć udział w różnorodnych zajęciach m.in. w pokazach pt. "Nie róbcie tego w domu".

Dziesiąty już festiwal nauk ścisłych i przyrodniczych, organizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, rozpoczął się w poniedziałek na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. W programie dwudniowego wydarzenia znalazło się kilkadziesiąt spotkań, w tym m.in. wykłady, warsztaty, pokazy chemiczne z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz zajęcia z szyfrowania.

- Program jest różnorodny. Młodzi ludzie mogą wziąć udział w wielu ciekawych eksperymentach, zobaczyć reakcje chemiczne, które są zarazem ciekawe i efektowne. Święto potrwa dwa dni, a jego głównym celem jest zachęcanie do studiowania nauk ścisłych - powiedział dr hab. Robert Musioł.

Dodał, że studiowanie matematyki, fizyki, czy chemii przynosi wiele korzyści. - Niewielu młodych ludzi decyduje się na takie studia. Dlatego chcemy im pokazać, że warto, że po tych kierunkach również można znaleźć ciekawą pracę. Wbrew pozorom przed absolwentami otwiera się wiele możliwości - dodał Musioł.

Udział w Święcie Liczby Pi mogą wziąć osoby zainteresowane podjęciem studiów na kierunkach matematyczno-przyrodniczych, studenci wszystkich kierunków, uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy, którzy swoją przygodę z edukacją już dawno skończyli.

Pi (3,14) jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Liczba ma też swoje święto. Jest ono szczególnie popularne w kręgach akademickich USA. Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.

Jako pierwszy wartość liczby Pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o Pi znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: matematyka NAUKA
Czytaj także

Pitagoras, czyli od mistyki do matematyki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 02:09
- Pitagoras jest postacią na poły mityczną. Był jednym z najbardziej zagadkowych i najciekawszych ludzi w historii filozofii - mówi filozof, dr Katarzyna Kasia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nareszcie! W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 22:22
Placówka muzealno-edukacyjna powstać ma w Poznaniu do 2018 roku. Upamiętni zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Pi. Tajemnice ludolfiny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 13:28
Zapis "3.14" Amerykanie odczytają jako 14. marca, dlatego to właśnie dziś obchodzimy święto liczby Pi, której pierwsze cyfry to właśnie 3,14.
rozwiń zwiń