Badali oni głównie wpływ wyższej temperatury, ale także opadów czy poziomu wód gruntowych. Okazało się, że stan ptaków - głównie ich liczebność - zmienił się w ciągu ostatnich trzech dekad o czterdzieści procent.
Co ciekawe jedne gatunki zyskały na zmianach klimatu, inne straciły, mówi IAR współautor pracy Tomasz Chodkiewicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Na przykład ptaki związane z siedliskami podmokłymi mogą tracić: im jest cieplej, to te miejsca się wysuszają - mówi.
Inne gatunki mają coraz mniej pokarmu. W Polsce słabo radzi sobie sikorka czarnogłówka czy gil - jest im po prostu za ciepło. Ale są też polskie gatunki, które świetnie czują się w wyższych temperaturach, dodaje Chodkiewicz. - Populacje wzrastają. To są takie gatunki jak potrzeszcz czy kląskawka - wyjaśnia.
Naukowcy przebadali łącznie 145 gatunków ptaków w Europie i 380 w USA. Drugim polskim współautorem pracy jest dr Przemysław Chylarecki z Polskiej Akademii Nauk. Nad badaniami pracowali też naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Czech i wieli innych krajów Europy.
(IAR)