Nauka

Rozpoczyna się sezon na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 12:00
Specjaliści przestrzegają przed boreliozą - chorobą przenoszoną przez kleszcze. Z roku na rok lekarze notują coraz więcej zachorowań. Największe trudności sprawia wykrycie choroby, jeśli nie pojawi się rumień po ugryzieniu kleszcza.
Audio
Kleszcze zagrażają nie tylko zwierzętom, ale lecz także ludziom
Kleszcze zagrażają nie tylko zwierzętom, ale lecz także ludziomFoto: flickr/John Tann

Doktor Agnieszka Motyl - epidemiolog i lekarz rodzinny mówi, że inne objawy są mniej charakterystyczne. Chodzi o objawy grypopodobne, bóle mięśni, bóle głowy, powiększone węzły chłonne. Natomiast pojawienie się tzw. rumienia wędrującego jest tak charakterystyczne dla tej choroby, że lekarz od razu powinien włączyć antybiotyk. Jeśli rumień nie wystąpi, a objawy rzekomo grypowe - przeoczone, wówczas istnieje ryzyko przejścia boreliozy w tzw. późną fazę. Mogą pojawić się zmiany skórne, stawowe, neurologiczne.

Również doktor Andrzej Marszałek zaznacza, że wykrycie choroby jest trudne. Rumień występuje w 60-70 procentach, inne przypadki pozostają nierozpoznane. Często objawy grypopodobne nie są kojarzone z ugryzieniem kleszcza i choroba przechodzi w tzw. formę przetrwałą. Borelioza może być wykryta przy okazji innych problemów ze zdrowiem, ale czasem bardzo późno.

Najwięcej pacjentów z boreliozą zgłasza się do lekarzy w maju.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna owady zdrowie
Czytaj także

Owady pomogą zwalczyć wirusa Zika? Świat szuka sposobu na chorobę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 21:50
Genetycznie zmodyfikowane komary mogą okazać się skuteczną bronią w walce z wirusem Zika - przekonują badacze. Jednocześnie trwają jednak prace nad wynalezieniem szczepionki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
rozwiń zwiń