Nauka

Rzym Odrodzony 1.0

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2007 08:49
Dzięki komputerom będziemy mogli pospacerować po starożytnym Rzymie.

Dzięki komputerom będziemy mogli pospacerować po starożytnym Rzymie. Stolica dawnego imperium została przywrócona do życia dzięki największej, jak dotąd, symulacji komputerowej. Żeby ją stworzyć, sztab architektów, archeologów i innych ekspertów spędził aż 10 (!) lat. Trójwymiarowa rekonstrukcja nazywa się Rome Reborn – Rzym Odrodzony i kosztowała (jak dotąd) 2 mln dolarów. Została zaprezentowana publicznie w Rzymie w zeszły poniedziałek.

Zwiedzający mogą obejrzeć Rzym z epoki Konstantyna, około 320 roku n.e., czyli w momencie, kiedy miasto było najbardziej rozwinięte i posiadało około 1 mln mieszkańców. Jego rekonstrukcja oparta została o model, jaki znajduje się z Muzeum Cywilizacji Rzymskiej w Rzymie. Żeby ją stworzyć, wskanowano około 7000 miniaturowych budynków z tej makiety, ale opierano się także na obecnym kształcie tego, co po tych budynkach pozostało i na starożytnych katalogach i mapach.

„Możemy zabrać ludzi pod Koloseum i pokazać im, jak działały windy, które wywoziły zwierzęta z podziemnych pomieszczeń” – powiedział profesor Bernard Frischer z Institute for Advanced Technology in the Humanities w Wirginii, kierujący projektem. Oprócz amerykańskich specjalistów z Uniwersytetu w Wirginii i Uniwersytetu Kalifornijskiego, biorą w nim udział Niemcy, Anglicy i, oczywiście, Włosi, między innymi z Politechniki w Mediolanie i Uniwersytetu w Rzymie i Uniwersytetu Florenckiego. To przy ich pomocy zrekonstruowane budowle zaludniono wirtualnymi ludźmi, aby przyjrzec sie takim szczegółom, jak ich wentylacja i akustyka.

Poza wyglądem zewnętrznym, będzie można obejrzeć rekonstrukcję wnętrz 30 budynków, w tym Senatu, Koloseum i jednej z bazylik, łącznie z jej dekoracją freskową. Grupa archeologów pomagała w rekonstrukcji wyglądu budynków, żeby wyglądały tak, jak kiedyś – zanim rozpadły się lub przyciemniły je zanieczyszczenia. W miarę dokonywania nowych odkryć rekonstrukcja będzie, rzecz jasna, uzupełniana. Docelowo będzie można obejrzeć, jak wyglądał Rzym na różnych etapach swojego rozowoju: od epoki brązu aż po swój upadek w V w. n.e.

„To pierwszy krok, jaki wykonujemy dzięki tej wirtualnej maszynie czasu” – mówi profesor Frischer. „Nasze dzieci i wnuki będą mogły w ten sposób oglądać najwspanialsze miasta świata”. Wszystko miałoby w przyszłości przypominać Google Earth z możliwością cofania sie w czasie - marzą twórcy Rome Reborn.

Już dzisiaj rekonstrukcje pomagają studentom w nauce. "Ten projekt pozwoli nam docenić piękno rzymskich budynków nie tylko indywidualnie, ale i w ich miejskim kontekście" - mówi profesor Diane Favro, pomysłodawczyni projektu. Pierwszą wersję rekonstrukcji  można również zobaczyć w internecie na stronie projektu: https:\/\/www.romereborn.virginia.edu.

Na stronie internetowej Cultural VR Lab (https:\/\/www.cvrlab.org/index.html), prowadzonej przez Uniwersytet Kalifornijski, można zobaczyć szereg innych, ruchomych i nieruchomych, rekonstrukcji budowli starożytnego Rzymu – i nie tylko. Jeśli znudzi nas oglądanie Forum Romanum i rzymskich bazylik, możemy obejrzeć Pompeje, Świątynię Jerozolimską czy Świątynię Słońca w Boliwii.

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Dante jak żywy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2007 16:07
Zrekonstruowano twarz wielkiego poety
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzym upadł przez klimat?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 09:38
Upadek Cesarstwa Rzymskiego mógł być spowodowany długotrwałym okresem bardziej suchego klimatu, uważają amerykańscy i izraelscy geolodzy na podstawie analizy stalagmitów z jaskini niedaleko Jerozolimy.
rozwiń zwiń