Nauka

Starożytna mapa na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2007 15:27
Na pierwszy rzut oka, zwój ten nie wygląda na mapę, jest jednak bezcennym skarbem Austriackiej Biblioteki Narodowej.

Tabula Peutingeriana jest jednym z największych skarbów Austriackiej Biblioteki Narodowej w Wiedniu. Wykonany w średniowieczu pergaminowy zwój jest jedyną kopią planu systemu dróg z czasów późnego Cesarstwa Rzymskiego. Dokument, długi prawie na siedem metrów, przedstawia terytoria od Hiszpanii po Indie. Mapa ta nie była dotąd pokazywana publiczności, gdyż jest bardzo delikatna i źle reaguje na światło dzienne. Wyjątkowo wystawiono ją na jeden dzień, aby uczcić umieszczenie mapy na Liście Pamięci Świata UNESCO.

Na pierwszy rzut oka, zwój ten nie wygląda na mapę. Zarówno kontynenty jak i morza zostały bardzo rozciągnięte i spłaszczone. Morze Śródziemnomorskie zostało zredukowane do cienkiego paska wody. Mapa jest szeroka tylko na 34 cm, zamiast orientacji z północy na południe jest zorientowana z zachodu na wschód. Ale, pomimo dziwnego wyglądu, zdaniem dyrektora Departamentu Manuskryptów, Autografów i Kolekcji Zamkniętych w Austriackiej Bibliotece Narodowej, Andreasa Fingernagela, jest to bardzo praktyczny dokument, którego zastosowanie bardziej przypominało plan londyńskiego metra niż mapę. 

„Czerwonymi liniami zostały zaznaczone główne drogi. Co jakiś czas znajduje się mały haczyk na czerwonej linii, który oznacza miejsce postoju - a dystans pomiędzy tymi znakami wynosił jeden dzień drogi. Co jakiś czas znajdujemy piktogram budynku, który ma oznaczać hotel lub uzdrowisko,  w którym można było się zatrzymać" – powiedział Fingernagel.

Pierwotna mapa była wykonana na potrzeby rzymskiego cursus publicus, czyli systemu kurierskiego, funkcjonującego w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Ten wynalazek został zapożyczony przez Augusta z Persji, a potem dostosowany do warunków panujących w imperium i wykorzystywany do transportu wiadomości, zebranych podatków i przemieszczania się urzędników. Częścią systemu były tysiące stacji pocztowych (łac. stationes), gdzie posłaniec mógł zmienić konie, pożywić się czy odpocząć. W odróżnieniu od odpowiednika perskiego, w Rzymie jeden posłaniec pokonywał cały dystans od nadawcy do odbiorcy wiadomości. Z tego systemu mogli korzystać także urzędnicy, szczególnie gdy cesarz oczekiwał ich szybkiego przybycia. Co naturalne, centrum Tabula Peutingeriana stanowi Rzym będący stolicą imperium. Miasto, oznaczone przez koronowaną figurę siedzącą na tronie, miało wiele dróg prowadzących do i z metropolii. Mapa niejako potwierdza przysłowie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Takie zresztą było założenie cesarza Augusta, który na Forum Romanum, gdzie krzyżowały się Via Aurelia, Appia, Flaminia, Ostiensis i Salaria łączące Rzym z prowincjami imperium, ustawił złoty kamień milowy (milliarium aureum). Niektóre drogi, jak choćby Via Appia czy Via Aurelia, istnieją do dzisiaj. Inne istotne miasta imperium, Konstantynopol i Antiochia, są także oznaczone w specjalny sposób.

Zwój bazuje na itinerariach, czyli spisach celów podróży przy rzymskich drogach i odległości pomiędzy nimi. Pierwszą mapę rzymskiego cursus publicus wykonano na zlecenie Marka Wipsaniusza Agryppy, przyjaciela Augusta. Tabula Peutingeriana musi być dalekim potomkiem tejże mapy.

Oryginał, na podstawie którego wykonano mapę, powstał pod koniec IV lub na początku V wieku. Sam zwój Tabuli Peutingeriany datowany jest na XIII wiek, a został wykonany w Colmar w Alzacji, w dzisiejszej Francji. Tę kopię odnalazł w Worms, mieście na południu Niemiec, Conrad Celtes, niemiecki humanista. Nie zdążył jej jednak opublikować i przekazał ją w spadku Konradowi Peutingerowi, również humaniście i antykwariuszowi, którego nazwisku dokument zawdzięcza swą dzisiejszą nazwę. Potem zwój przechodził różne losy, by w końcu w XVIII wieku nabyła go Habsburska Biblioteka Dworu Cesarskiego, czyli późniejsza Austriacka Biblioteka Narodowa. Mapa, która pierwotnie składała się z dwunastu połączonych części, uległa w czasie kolejnych zmian właścicieli zniszczeniom. W wyniku, czego zaginęła jej pierwsza część zawierająca Półwysep Iberyjski.

Dr. Fingernagel powiedział, że zwój znacznie się różni od innych znanych średniowiecznych map, musi zatem być kopią znacznie starszego dokumentu.
Według niego „Na mapach z XII lub XIII wieku to Jerozolima, a nie Rzym, byłaby w centrum. Zainteresowania kartografów w czasach średniowiecza były całkiem odmienne. Nie pokazywali dróg czy miejsc odpoczynku, w zamian pokazywali święte miejsca chrześcijan.” Mapa zawiera także inne detale, które wskazują na jej czas powstania, włączając w to miasto Aquileia, które zostało zniszczone w 452 roku przez Hunów.

Tabula Peutingeriana została włączona do Listy „Pamięci Świata” UNESCO w tym roku i z tej okazji została pokazana publiczności w Wiedniu 26 listopada. Lista ta zawiera cenne obiekty będące częścią archiwaliów czy kolekcji bibliotecznych, a celem tej inicjatywy jest ratowanie, zachowanie i udostępnianie bezcennych dokumentów. Obecnie na tej liście znajduje się także siedem polskich zabytków: autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus (Biblioteka Jagiellońska w Krakowie), akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rękopisy Fryderyka Chopina znajdujące się w Bibliotece Narodowej, podziemne archiwum getta warszawskiego tzw. Archiwum Ringelbluma, przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, Archiwum Komisji Edukacji Narodowej (KEN) oraz Kodeks supraski będący jednym z najcenniejszych zabytków języka starocerkiewno-słowiańskiego.

 

Tytus Mikołajczak

Na podstawie: BBC

Czytaj także

Zagadka chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 13:56
Czy ktoryś z książąt polskich przyjął chrzest z rąk Cyryla i Metodego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Broń chemiczna w bitwie pod Legnicą

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2008 15:41
Jeśli wierzyć Janowi Długoszowi, w bitwie pod Legnicą Mongołowie użyli broni chemicznej
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2008 12:29
Człowiekiem, który podniósł rękę na templariuszy, był francuski król Filip IV Piękny.
rozwiń zwiń