Nauka

EDUKACJA: Premier wręczył nagrody naukowcom

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2008 13:08
Premier wręczył nagrody naukowcom.


Laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostali wyróżnieni za rozprawy doktorskie, habilitacyjne i działalność naukową, naukowo - techniczną i artystyczną w roku 2006. Premier mówił, że ludzie nauki dają nadzieją, że przeciętność i bylejakość nie będą polskimi znakami w Polsce i na świecie. Podkreślał, że skok cywilizacyjny Polski powinien dokonać się dzięki osiągnięciom intelektualnym Polaków.

W imieniu wyróżnionych dziękowała doktor habilitowana medycyny, Anetta Undas z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podkreślała, że Nagroda Prezesa Rady Ministrów jest ceniona w środowisku naukowym. Doktor Undas dodawała, że nagroda jest tym cenniejsza, że wiele osiągnięć polskich naukowców realizowanych jest bez wystarczających środków materialnych.

Jednym z wyróżnionych za osiągnięcia naukowe jest ksiądz profesor doktor habilitowany Michał Heller z Papieskiej Akademi Teologicznej w Krakowie. Teolog, humanista, przyrodnik i astronom. Zdaniem księdza, nagroda daje możliwość pokazania osiągnięć, daje "pięć minut sławy" dzięki której nauką można zainteresować innych.

Z rąk Donalda Tuska pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół profesora profesora doktora habilitowanego Leona Gradonia z Politechniki Warszawskiej, który opracował nowoczesne filtry do silników Diesla.

Ponadto premier nagrodził młodych naukowców którzy swe prace doktorskie lub habilitacyjne poświęcili badaniom nad DNA, zjawiskiem nadmiernego używania internetu, genetycznymi czynnikami powstawania raka piersi. Nagrody otrzymali także naukowcy za badania w takich dziedzinach jak weterynaria, nauki humanistyczne, biochemia, historia sztuki.

IAR

Czytaj także

Śpią dłużej o godzinę i od razu znikły nieobecności

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 07:58
W jednej z angielskich szkół przesunięcie początku codziennych zajęć o godzinę później poprawiło uczniowską frekwencję. To na razie eksperyment, ale obserwują go naukowcy badający, jak pamięć nastolatków działa w ciągu dnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

563 maturzystów zdawać będzie z historii muzyki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 08:15
Dziś przed maturzystami dwa kolejne egzaminy pisemne - z biologii i z historii muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Nasz język współczesny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 11:55
9 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń