Nauka

Brama w ruinach polis

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 13:40
Pozostałości bramy wjazdowej do starożytnego miasta odkryli archeolodzy podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w południowej Turcji.

Odkrycia dokonano w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Rhodiapolis, na stanowisku w pobliżu miasta Kumluca w prowincji Antalya, położonego w odległości 90 kilometrów na zachód od miasta Antalya.

Jak poinformował prof. Isa Kizgut z Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi, kierujący pracami wykopaliskowymi, zespół archeologów odkrył w zachodniej części stanowiska pozostałości bramy wjazdowej do miasta, którego historia nie jest jeszcze dobrze znana naukowcom.

Ruiny Rhodiapolis zostały odkryte w 2000 roku po wielkim pożarze okolicznych lasów, a prace wykopaliskowe rozpoczęły się tu dopiero w 2006 roku. Większość odsłoniętych dotychczas ruin pochodzi z okresu rzymskiego oraz okresu bizantyjskiego, a wśród odkrytych budowli znajdują się pozostałości teatru, łaźni, świątyń, kościoła i domów mieszkalnych, a także miejsca pochówku i grobowce. Archeolodzy odnaleźli też wśród ruin łącznie ponad 60 starożytnych monet, na których widnieje wybita inskrypcja z nazwą miasta.

Najbardziej znaną postacią w historii Rhodiapolis był Opramoas, najbogatszy człowiek Licji - starożytnej krainy na terenach dzisiejszej prowincji Antalya w Turcji - żyjący w II w. n.e., w czasach Antoninusa Piusa, cesarza rzymskiego panującego w latach 138-161 n.e. Monumentalny grobowiec Opramoasa, zawierający wykonane na ścianach w języku greckim inskrypcje w obszerny sposób opisujące jego dokonania, jest jednym z najlepiej zachowanych znalezisk w Rhodiapolis.

Zobacz więcej na temat: antalya archeologia Turcja
Czytaj także

Markowe lampki oliwne

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 11:21
Archeolodzy odkryli zagłębie produkcji lampek z czasów Imperium Rzymskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytna autostrada

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 09:30
Podczas akcji inwentaryzowania zabtków w prowincji Hunan odkryto drogę z epoki dynastii Qin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hetycka forteca

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2008 10:26
Na południu Turcji niemiecko-turecki zespół archeologów odsłonił hetycką fortecę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kananejskie fortyfikacje sprzed 3700 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 14:52
Starożytny mur archeolodzy odkryli na wschodzie Jerozolimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenne odkrycie w Aleksandrii

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 15:15
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń