Będzie to możliwe nawet, jeśli oprócz genu długowieczności w kodzie DNA będą się znajdować także geny chorobowe - informuje Reuters.
Dotychczas kilka zespołów badawczych zidentyfikowało wzór genów związanych z długowiecznością. Jednak Paola Sebastiani i Thomas Perls z Uniwersytetu Bostońskiego zapewniają, że badanie przeprowadzone przez ich zespoły jest najdokładniejsze.
Wzór na sto lat
Specjaliści przebadali ponad tysiąc osób powyżej setnego roku życia. Następnie skojarzono wzory ich genów z wzorami 1200 innych osób, u których wzór genetyczny był podobny.
Ku ich zaskoczeniu, najdłużej żyjący mieli wiele takich samych genów chorobowych, jak pozostali. Ich długowieczne geny okazały się niwelować działanie genów związanych ze schorzeniami.
Bostońscy naukowcy zapowiedzieli, że pracują nad zaprojektowaniem darmowej strony internetowej, na której każdy, kto ma informacje na temat swojego kodu DNA, mógłby sprawdzić i zobaczyć, czy posiada długowieczne geny.
"Metodologia, którą wynaleźliśmy może być stosowana do odnalezienia innych cech genetycznych, w tym schorzeń Alzheimera, Parkinsona, schorzenia układu krążenia i cukrzycy" - powiedziała Sebastiani.
Perls dodał, że odkrycie nie daje możliwości wynalezienia eliksiru młodości ale - wyraził nadzieję - że badanie pomoże opóźnić schorzenia związane ze starzeniem, takie jak Alzheimer.
agkm