Nauka

Psi pesymiści

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 13:30
Nie tylko ludzie mogą różnie oceniać świat. Naukowcy dowodzą, że także psy mogą być optymistami lub pesymistami.

- Przejawiamy tendencje do tego, by uważać, że nasze zwierzęta doświadczają emocji podobnych do naszych. Nie mamy jednak sposobu, by to stwierdzić, ponieważ odczuwanie emocji jest czymś ze swej istoty prywatnym - wyjaśnia kierownik badań, Mike Mendl. - Możemy jednak zastosować odkrycia z dziedziny ludzkiej psychologii, w celu znalezienia sposobów na zmierzenie zwierzęcych emocji.

Stany emocjonalne wpływają na ludzkie osądy. Ludzie szczęśliwi raczej pozytywnie oceniają sytuacje dwuznaczne. Z badań wynika, że można to odnieść również do psów. Dzielą się one na te, dla których szklanka jest w połowie pełna, i te, dla których jest w połowie pusta.

Psy pozostawione bez właścicieli potrafią odczuwać wysoki poziom lęku. Okazuje się, że lęk może być wzmocniony pesymistycznym nastawieniem psów do świata - uważają badacze z University of Bristol.

Naukowcy prowadzili badania w dwóch schroniskach dla psów w Wielkiej Brytanii. Nauczyli 24 psy (wśród nich były samce i samice), że kiedy miska znajduje się w jednym miejscu w pomieszczeniu (pozytywna lokalizacja), na pewno będzie w niej jedzenie. Jeżeli zaś znajduje się w drugim miejscu (negatywna lokalizacja), będzie pusta. Następnie stawiano miskę gdzieś pomiędzy dwiema wyuczonymi lokalizacjami.

- Psy, które podbiegały do tak ustawionej miski, oczekując, że znajdą w niej jedzenie, klasyfikowano jako podejmujące optymistyczne decyzje. Co interesujące, te psy, kiedy na krótko pozostawiano je same, wykazywały najmniej zachowań lękowych - wyjaśnia Mendl.

Zdaniem badaczy, mierzenie poziomu optymizmu i pesymizmu u psów może być sposobem na lepsze "dotarcie" do emocji zwierzęcia, które leżą u podstaw danego typu zachowań. Dzięki temu możliwy będzie dokładniejszy pomiar poziomu lęku u psa.

(ki,pg)

Zobacz więcej na temat: psychologia Wielka Brytania
Czytaj także

Skąd pochodzą małe psy?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 10:36
Widząc jamnika, zastanawiamy się, czy na pewno pochodzi od wilka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies nie jest głuchy, ale rozumie tylko po polsku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 12:04
Pies nie reaguje na komendy po angielsku, bierze pod uwagę polecenie wypowiedzanie jedynie po polsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzie po psiemu "zostaw tę kość"?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 19:03
Naukowcy znają już pierwsze hasła w języku psim. Udowodnili, że psie warknięcia mają różne znaczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkurzacz pomoże w "Psiej kampanii"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 04:16
Wczoraj w Krakowie odbyła się prezentacja odkurzaczy do psich odchodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywiązanie czy kochanie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 09:16
Przytulają się, okazują wdzięczność za opiekę, zaspokajają nasze potrzeby emocjonalne, potrzebę kontaktu fizycznego, dotyku. Co dostają w zamian?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze czworonogi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 16:00
Kochany mój - wołamy od progu do naszego...pieska.
rozwiń zwiń