Bardzo ciekawe wyniki przynoszą badania publikowane w najnowszym numerze "Psychology of Women Quarterly". Kobiety, które w czasie rozmowy o pracę oceniają się jako pewne siebie i ambitne, są postrzegane jako kompetentne, ale jednocześnie aspołeczne - wynika z badań.
Zdaniem tego niezwykle wyspecjalizowanego czasopisma, panie określające się jako skromne i uczynne, choć budzą w oceniających je osobach sympatię, robią wrażenie mniej kompetentnych. Co ciekawe, jak donosi „Psychology of Women Quarterly”, ambitnych i pewnych siebie mężczyzn postrzega się, jako zarówno kompetentnych, jak i sympatycznych. Właśnie dlatego mają oni większe szanse uzyskać posadę kierowniczą niż kobiety z którejkolwiek grupy.
Badania przeprowadzili naukowcy z Rutgers University. Przeanalizowali oni wyniki rozmów kwalifikacyjnych wśród kobiet i mężczyzn ubiegających się o stanowisko kierownika pracowni komputerowej. Wszyscy ochotnicy prezentowali się podczas tych rozmów jako osoby kompetentne, a dodatkowo - jako osoby bądź pewne siebie i ambitne, bądź skromne i uczynne. Po przeegzaminowaniu kandydatów komisja wypowiadała swoje opinie na temat kompetencji i umiejętności społecznych aplikantów, a także oceniali szanse na przyjęcie ich do pracy.
Okazało się, że kobiety z ambicjami, które znały swoją wartość, miały mniejsze szanse na zdobycie kierowniczego stanowiska, gdyż oceniano je jako osoby aspołeczne. Ponieważ nikt nie ma zamiaru zatrudniać na eksponowanym stanowisku osób bez umiejętności społecznych, nie brano już pod uwagę ich kwalifikacji merytorycznych. Inaczej było w przypadku ambitnych mężczyzn - tu o zatrudnieniu decydowały w równym stopniu obydwa czynniki: i kompetencje, i umiejętności społeczne.
Autorzy publikacji w "Psychology of Women Quarterly" podkreślają jednak, że również panie, które spełniały stereotypowe oczekiwania i deklarowały skromne ambicje, napotykały przeszkody w zatrudnieniu na kierowniczym stanowisku. Ich rozmówcy oceniali bowiem, że kobiety te mają niskie kompetencje zawodowe, nie doceniając jednak ich talentów społecznych.
Zdaniem badaczy, wyniki te potwierdzają, że kobiety starające się o posadę, która wymaga pewności siebie i ambicji, są w porównaniu z mężczyznami wyraźnie dyskryminowane. Pytanie jednak, czy badacze z Rutgers University oparli swoje badania na wystarczającej próbie badawczej i czy na wyniki badań nie wpłynęła z góry ustalone teza?