Nauka

Niespokojny hipokamp

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:50
Naukowcy po raz pierwszy zlokalizowali w ludzkim mózgu "ośrodek niepokoju".

Odkrycie londyńskich badaczy z Instytutu Psychiatrii, pracujących pod kierunkiem prof. Stephena Williamsa, może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia stanów lękowych i depresji. 

Jak się okazuje, źródłem niepokoju jest odpowiedzialny głównie za pamięć element układu limbicznego o nazwie hipokamp - wykazały skanery rezonansu magnetycznego (tzw. MRI). Hipokamp jest drobną strukturą nerwową, umieszczoną w płacie skroniowym kory mózgowej.

Odkrycie pozwoli m.in. tworzyć leki przeciwlękowe o działaniu skoncentrowanym tylko na hipokampie, a nie na całym mózgu. Może to skutkować mniejszą liczbą efektów ubocznych.

Naukowcy sądzą, że niepokój - jeśli nie przesadzony - nie jest niczym niepożądanym. Można go traktować jako element repertuaru poznawczego mózgu, służący do oceny ryzyka w sytuacjach nieprzewidzianych i przymusowych. Niepokój wyrasta na podłożu doświadczeń z przeszłości i może podświadomie ukształtować ludzkie reakcje w sytuacjach zagrożenia. - Niepokój bywał postrzegany, jako stan niepożądany, a nawet nienormalny, na ogół wyrastający na podłożu doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa. Obecnie wiemy, że u większości ludzi jest jednym z instrumentów, pozwalających oswoić niebezpieczną sytuację i zachować bezpieczeństwo - wyjaśnia dr Adam Perkins.

- Teraz, gdy wiemy, że hipokamp uaktywnia się w stanie podwyższonego niepokoju, możemy pracować nad terapią modulującą aktywność w tej części mózgu. W grę wchodzą zarówno terapie behawiorystyczne, jak i leki, tłumiące podwyższoną aktywność hipokampu, występującą wówczas, gdy niepokój daje się we znaki – dadaje proff. Williams.

(ew)

Zobacz więcej na temat: depresja
Czytaj także

Duży mózg nie musi być lepszy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 13:37
Małe owady mogą być równie inteligentne jak duże ssaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie zaznasz strachu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:10
O tym, czy uda nam się przezwyciężyć strach, decyduje aktywność fragmentu kory mózgowej – informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pomysły gospodarcze budzą nasz sprzeciw?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2007 12:00
Podatek bykowy, podatek dla bezdzietnych, rybny podatek parkingowy, ograniczenie samozatrudnienia, chęć zawładnięcia naszymi pieniędzmi z OFE...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kochasz z głową

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2010 09:00
To nie serce, ale mózg pełni najważniejszą rolę w procesie zakochiwania się.
rozwiń zwiń