Nauka

Sprawny mózg prowadzi bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 13:20
Wystarczy zaledwie 10 sesji ćwiczeń z programem komputerowym do treningu mózgu, aby o połowę zmniejszyć ryzyko wypadku samochodowego.

Jak na razie, badania dotyczą wypadków powodowanych przez starszego wiekiem kierowcę - informuje "New Scientist". 

- Jak dotąd żaden program treningowy ani gra edukacyjna nie mogły się pochwalić podobną, potwierdzoną skutecznością – komentuje współkierujący badaniami Jern Edwards z University of South Florida w Tampa. Wcześniej naukowcy sądzili, że trening mózgu za pomocą gier poprawia tylko umiejętności przydatne w grze.

W najnowszych badaniach uczestniczyło 908 starszych kierowców (średnia wieku 73 lata). Podzielono ich na 4 grupy - w trzech pierwszych trenowali za pomocą jednego z trzech programów komputerowych, grupa czwarta nie trenowała.

Jeden z programów miał poprawić szybkość reakcji, drugi - rozumowanie, trzeci – wpływał korzystnie na pamięć. Każdy kurs składał się z 10 sesji, a uczestników obserwowano przez kolejne sześć lat, rejestrując, ile razy mieli wypadki drogowe, za które byli odpowiedzialni.

Okazało się, że treningi szybkości reakcji oraz rozumowania pomogły zmniejszyć liczbę wypadków o około 50 procent, natomiast trening pamięci nie miał znaczącego wpływu na wypadki. Wypadki spowodowało 18 proc. nietrenujących, 16 proc. po treningu pamięci, 12 procent po treningu rozumowania i tylko 10 proc po treningu szybkości reakcji. Co ciekawe, osoby trenujące mózg o 38 proc. rzadziej zapadały na depresję, rzadziej też miały kłopoty ze zdrowiem.

Edwards poleca starszym pacjentom ćwiczenia poprawiające pracę mózgu - jednak tylko za pomocą programów o potwierdzonej skuteczności. Także fizyczne ćwiczenia poprawiające kondycję powinny pomóc zachować sprawność umysłową. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: ćwiczenia depresja wypadek
Czytaj także

Nie zaznasz strachu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:10
O tym, czy uda nam się przezwyciężyć strach, decyduje aktywność fragmentu kory mózgowej – informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedorzeczny bo niegrzeczny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 16:30
Mózg niegrzecznych chłopców funkcjonuje nieprawidłowo – dowodzą naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawcy nie-sprawcy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 13:00
Z promilami, bez prawa jazdy, za szybko … nieodpowiedzialnie. Czasem poczucie odpowiedzialności nie przychodzi nawet po wypadku.
rozwiń zwiń