Nauka

90 lat fizyki na Hożej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 10:38
W naukowym Wieczorze z Jedynką" odwiedzamy kuźnię kadr polskiej fizyki.
Audio

30 stycznia 1921 roku oddano do użytku gmach Zakładu Fizycznego Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Hożej 69. W swojej historii Hoża była światowym centrum badań nad fotoluminescencją, tu powstał pierwszy polski akcelerator, odkryto hiperjądra, uruchomiono pierwsze polskie łącze internetowe i pierwszą polską stronę www. To tylko początek listy znaczących dokonań  naukowych oraz  edukacyjnych.

Bo Hoża to  jeden z najlepszych wydziałów fizyki, który ukończyło wielu znanych, także na świecie, naukowców.

Choć w naukowym "Wieczorze z Jedynką" częste są odwołania do historii, to jednak naukowcy w studiu mówią o najnowszych badaniach i o zamiarach na przyszłość.

Profesor Teresa Rząca-Urban, dziekan Wydziału Fizyki, której specjalnością jest fizyka jądrowa zajmuje się poszukiwaniem jąder pierwiastków, które uczestniczyły w powstaniu Wszechświata. Zapowiada utworzenie nowego kierunku, na który będzie się kształciło specjalistów ochrony radiologicznej, ale też specjalistów od energetyki jądrowej. Kiedyś wreszcie w Polsce powstanie elektrownia jądrowa, wiec takich fachowców kształcić trzeba na wiele lat wcześniej, bo to długi proces.

Profesor Michał Nawrocki, który zajmuje się fizyką ciała stałego, przekonuje, że te badania w ostatnich latach bardzo się rozwijają. Bo od tej dziedziny jest bardzo blisko do zastosowań, takich jak zapis cyfrowy, diody świecące i wiele, wiele innych. Na nowoczesną aparaturę fizycy przeznaczyli ostatnio 50 milionów złotych, co sprawiło, że teraz naukowcy z zachodniej Europy przyjeżdżają do Polski, żeby robić pomiary. Kiedyś było odwrotnie.

Profesor Jan Kalinowski, zajmujący się fizyką teoretyczną, zapewnia, że ta dziedzina fizyki to mocna strona wydziału. Opisuje teoretycznie to, czym zajmują się fizycy doświadczalni. Badają choćby tajemnicze błyski  gamma. Tanim kosztem zamontowano w Chile dwie kamery, które są obsługiwane z Polski.

Goście Doroty Truszczak opowiadają również o obecnych, unikatowych na skalę europejską, badaniach przy użyciu ultraszybkich impulsów laserowych, także o eksperymentach z tajemniczymi kropkami kwantowymi, które np. w medycynie pomogą śledzić wędrówki wirusów, czy opracować  testy genetyczne wykrywające różne choroby. Jest też o "bohaterze" ubiegłorocznej nagrody Nobla – grafenie, czyli nowej odmiany węgla, która może zrewolucjonizować elektronikę.

26 lutego Wydział Fizyki zaprasza wszystkich chętnych na trzy wykłady popularnonaukowe: o historii, budowie i nowoczesnych mikroskopach, o noblowskim materiale - grafenie oraz o tajemnicach teorii względności i teorii kwantowych.

(ag)

Aby wysłuchac całej audycji, wystarczy wybrać "Spotkanie na Hożej" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Jak bawiąc się popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 12:00
Kolejny, 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się już w tę sobotę, 12 czerwca w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przy ul. Rozbrat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakochana Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 11:30
Większość z nas wie, że coś odkryła. Wielu nie wie, co. Niewielu wie, że była wspaniałą kobietą, pedagogiem i tęskniła za miłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla Einsteina też byli wzorem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 10:30
Chcieli iść naprzód w parze z wielką nauką świata, pragnęli uczyć się i dzielić swoją wiedzą. To było motto założycieli Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
rozwiń zwiń