Spiralna galaktyka-siostra jest niemal dwa razy większa od Drogi Mlecznej, jednak wygląda podobnie: ma tak samo ostro zarysowane ramiona i wydłużony środek.
Innym podobieństwem jest mała galaktyka towarzysząca – analogiczna do naszych galaktycznych sąsiadów, Obłoków Magellana.
Galaktykę można zobaczyć przez amatorski teleskop, ale na południowej półkuli. NGC 6744 ma jasność 60 mld Słońc, przez teleskop jest widoczna jako mglisty blask, podłużny w kształcie, przez co odcina się wyraźnie od punktowych obrazów gwiazd.
ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest organizacją międzyrządową. Skupia 15 krajów, są to Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. ESO koncentruje się na projektowaniu, budowie i eksploatacji potężnych urządzeń naziemnych do obserwacji wszechświata. ESO posiada trzy światowej klasy obserwatoria w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor.
Obserwatorium planuje obecnie budowę 42-metrowego olbrzymiego teleskopu optycznego, który ma być potężniejszy od teleskopu Hubble’a (European Extremely Large Telescope (E-ELT).
agkm, BBC News
2,2-metrowy teleskop ESO (fot. eso.org)