Dla naukowców i lekarzy komórki macierzyste są niezwykle cenne, gdyż można z nich otrzymać dowolne komórki dorosłego organizmu. Występują w bardzo wczesnym okresie zarodkowym i najłatwiej je pozyskać z kilkudniowych ludzkich embrionów. Taki proces otrzymywania - delikatnie mówiąc - budzi wiele wątpliwości, między innymi etycznych.
Dr Maciej Wiznerowicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu zdradza w "Wieczorze Odkrywców", że udało się już opracować technologię, która umożliwia laboratoryjne wytwarzanie komórek zarodkowych z dorosłych komórek organizmów. Komórki te wyglądają prawie identycznie jak te naturalne i co ważniejsze - identycznie się zachowują.
- Od pacjenta uzyskujemy dowolną komórkę, np. krwi czy skóry. Wprowadzając do niej kilka genów, po kilku tygodniach hodowli in vitro otrzymujemy własne komórki zarodkowe pacjenta - wyjaśnia dr Wiznerowicz.
Dzięki takiemu procesowi pozyskiwania, nie ma niebezpieczeństwa odrzucenia komórki. Cofa się ona po prostu w rozwoju do najwcześniejszego etapu. Wystarczy ją wtedy odpowiednio zróżnicować, czyli ukierunkować na przykład w stronę komórek nerwowych i wprowadzić bezpośrednio do organizmu chorego.
Kiedy tę metodę będzie można zastosować w leczeniu?
Jak podaje gość Jedynki, wiele zespołów badawczych z całego świata, które zajmują się tworzeniem takich komórek, rozważa wprowadzenie ich do klinik już za dwa lata.
- Ta technologia jest nowa i wymaga jeszcze wiele pracy, zanim będziemy mogli wykorzystać w leczeniu pacjentów pierwsze komórki dzięki niej otrzymane - przyznaje dr Wiznerowicz. Najpierw trzeba udoskonalić procesy ich pozyskiwania tak, by komórki były całkowicie bezpieczne i żeby można było je stosować z pełnym zaufaniem.
W programie również rozmowa z prof. Agnieszką Chacińską z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej o ważnych badaniach nad powstawaniem i degradacją białek mitochondrialnych przestrzeni międzybłonowej.
(AK)
Aby wysłuchać audycji Krzysztofa Michalskiego, wystarczy wybrać dźwięk "Komórkowy eliksir młodości" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.