Nauka

Szwecja: czaszki sprzed 7600 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 21:00
W epoce kamienia odprawiano tajemnice rytuały, które badają teraz archeolodzy. W ceremoniach sprzed 7000 lat ludzkie głowy osadzano na palikach wystających z wody.
Szwecja: czaszki sprzed 7600 lat
Foto: fot. sxc.hu

Archeolodzy ustalili wiek ludzkich czaszek odkrytych w 2011 roku na rytualnym mezolitycznym stanowisku w Szwecji na 7-8 tysięcy lat.

Odkrycia dokonano na stanowisku Kanaljorden w mieście Motala, położonym w regionie Ostergotland w południowo-wschodniej Szwecji. Archeolodzy odnaleźli pozostałości rytualnego stanowiska z okresu mezolitu, gdzie odbywały się kompleksowe ceremonie z wykorzystaniem ludzkich szczątków, podczas których osadzano ludzkie głowy na palikach wystających z wody.

Tajemnicze rytuały z epoki kamienia odbywały się na kamiennej konstrukcji o wymiarach 14x14 metrów, położonej na dnie płytkiego prehistorycznego jeziorka, które później przekształciło się w dzisiejsze torfowisko.

Archeolodzy odnaleźli na stanowisku dość dobrze zachowane czaszki należące do 11 osób, w tym dorosłych kobiet i mężczyzn oraz dzieci. W przypadku dwóch czaszek zachowały się drewniane kołki, na których je osadzono, a w kolejnej czaszce należącej do kobiety odnaleziono kość innej kobiety.

Przeprowadzone ostatnio badania czaszek ze stanowiska Kanaljorden metodą węgla aktywnego C14 wykazały, że pochodzą one z okresu 6212-5717 r. p.n.e., zaś badanie próbek drewnianych kołków wskazało okres 5972-5675 r. p.n.e.

Zdaniem naukowców, odkryte niezwykłe mezolityczne stanowisko miało czysto rytualny charakter, a do ustalenia pozostaje, czy odkryte szczątki to pozostałości po powtórnym rytualnym pochówku członków jednej wspólnoty plemiennej, czy też mogą należeć do członków pokonanej wrogiej grupy.

(ew/pap)

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Świadectwa z bagien

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2007 18:00
"Do zupełnie wyjątkowych zdobyczy skandynawskiej archeologii należą znaleziska bagienne, na które składają się tysiącami wydobywane przedmioty - od drobniutkich nitów po kompletnie zachowane drewniane okręty wojenne" - pisze prof. Andrzej Kokowski w przedmowie do książki swego kolegi - Duńczyka dr Jorgena Ilkjaera "Illerup".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawowie w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2008 13:23
Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Wilanowie odsłaniają wczesnośrednioweczne cmentarzysko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek Sinozębego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 12:00
Archeolodzy wiedzą coraz więcej o romantycznej historii Skandynawii. Właśnie odkryli pozostałości drewnianej rezydencji Haralda Sinozębego (Haralda Blåtanda).
rozwiń zwiń