Nauka

Badacze z RPA mają lek na wszystkie odmiany malarii

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 12:35
Malaria to przekleństwo rejonów tropikalnych. Osłabia chorego wysoką gorączką, mdłościami i konwulsjami. Co roku zabija 500 tys. osób, w dodatku występuje w wielu odmianach, co sprawia, że walka z nią jest bardzo trudna.
Badacze z RPA mają lek na wszystkie odmiany malarii
Foto: Glow Images/East News
Malaria to przekleństwo rejonów tropikalnych. Osłabia chorego wysojką gorączką, mdłościami i konwulsjami. Co roku zabija 500  tys. osób, w dodatku występuje w wielu odmianach, co sprawia, że walka z nią jest bardzo trudna. 
Badacze z RPA twierdzą, że zmaleźli lek, który poradzi sobie z wszystki szczepami choroby i działa już przy jednej dawce.
Brzmi pięknie. Chodzi o syntetyczną molekułę zwaną aminopyridiną, która stała się przodkiem leków na wiele zaburzeń neurologicznych. Badacze z autralijskiego Griffith University przeanalizowali 6 mln składników leków i wybrali kilku kandydatów, w tym aminopyridinę, sugerując, że mogą poradzić sobie z malarią. Potrzeba było dalszych analiz. Podjęli się ich naukowcy pod kierunkiem Kelly Chibale z University of Cape Town w RPA. Przetestowali oni wiele składników i odnaleźli odpowiednią cząsteczkę, która radzi sobie z malarią i która będzie teraz testowana dalej. 
Większość przypadków afrykańskiej malarii jest powodowanych przez pierwotniaka Plasmodium falciparum, który żyje w ślinie samic komarów i jest wprowadzany do ludzkiego organizmy wraz z ugryzieniem przez tego owada. Według mediów z RPA, nowy lek natychmiast zabija Plasmodium, nawet te szczepy, które są odporne na inne leki antymalaryczne. 
Przeprowadzone dotąd testy na zwierzętach nie dał← żadnych skutków ubocznych. Próbu kliniczne mają się rozpocząć w 2013 roku.   
Jeżeli połudnowoafrykański lek okaże się tak skuteczny, jak się o nim mówi, będzie to prawdziwy przełom. Od wielu dekad trwa walka z malarią, ale poszukiwania złotego eku, który leczyłby każdy jej rodzaj, dotąd spełzły na niczym. Dzisiaj leczenie malarii polega na przyjmowaniu wielu różnych leków, przez co niektóre pasożyty już się na nie uodporniły.
Nowy lek mógłby uratować setki tysięcy osób. W dodatku - jak podkreślają władze RPA - wypracowano go loklanie, w Afryce. Byłby to pierwszy nowoczesny lek rodem z Afryki. Trzymamy kciuki.

Badacze z RPA twierdzą, że znaleźli lek, który poradzi sobie z wszystki szczepami choroby i działa już przy jednej dawce.

Brzmi bardzo pięknie. Chodzi o syntetyczną molekułę zwaną aminopyridiną, która była punktem wyjścia dla wielu leków na różne zaburzenia neurologiczne. Badacze z autralijskiego Griffith University przeanalizowali 6 mln składników leków i wybrali kilku kandydatów, w tym aminopyridinę, sugerując, że mogą poradzić sobie z malarią. Potrzeba było dalszych analiz.

Podjęli się ich naukowcy pod kierunkiem Kelly Chibale z University of Cape Town w RPA. Przetestowali oni wiele składników i odnaleźli odpowiednią cząsteczkę, właśnie aminopyridinę, która radzi sobie z malarią. Będzie teraz testowana dalej. 

Większość przypadków afrykańskiej malarii jest powodowanych przez pierwotniaka Plasmodium falciparum, który żyje w ślinie samic komarów i jest wprowadzany do ludzkiego organizmy wraz z ugryzieniem przez tego owada. Według mediów z RPA, nowy lek natychmiast zabija Plasmodium, nawet te szczepy, które są odporne na inne leki antymalaryczne.

Przeprowadzone dotąd testy na zwierzętach nie dały żadnych skutków ubocznych. Jak zapowiedziały władze RPA, próby kliniczne mają się rozpocząć w 2013 roku.   

Jeżeli połudnowoafrykański lek okaże się tak skuteczny, jak się o nim mówi, będzie to prawdziwy przełom. Od wielu dekad trwa walka z malarią, ale poszukiwania złotego leku, który leczyłby każdy jej rodzaj, dotąd spełzły na niczym. Dzisiaj leczenie malarii polega na przyjmowaniu wielu różnych leków, przez co niektóre pasożyty już się na nie uodporniły.

Nowy lek mógłby uratować setki tysięcy osób. W dodatku - jak podkreślają władze RPA - wypracowano go lokalnie, w Afryce. Byłby to pierwszy nowoczesny lek rodem z Afryki, w dodatku niezwykle ważny. A zatem trzymamy kciuki.

(ew/National Geographic)

Czytaj także

Przed wyjazdem w tropiki idź do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:08
Informacje, które mogą uratować życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odporna" malaria

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2009 11:48
W Kambodży pojawiła się odmiana malarii odporna na najskuteczniejsze leki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźne choroby zbiorą śmiertelne żniwo w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2011 20:15
Portugalscy specjaliści obawiają się, że groźne afrykańskie choroby mogą pojawić się także w Europie. Chodzi przede wszystkim o malarię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komary uodparniają się na zwalczające je środki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 16:51
Nawet połowa owadów stała się odporna na preparaty, które miały je zwalczać - alarmują naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźne choroby tropikalne wracają do Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 11:01
Portugalski dziennik "I" pisze, że w samej Portugalii zaobserwowano już co najmniej pięć gatunków komara, zdolnego do przenoszenia groźnych chorób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z Lublina pokonali malarię

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 10:55
Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen (substancja białkowa wywołująca produkcję przeciwciał w organizmie), który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. To przełomowe odkrycie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy komarzyce mogą zabić krowę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 16:32
Naukowcy uspokajają. W Polsce nie występują komary, które mogłyby zarazić tak duży organizm śmiertelnymi wirusami. Ale już poza granicami naszego kraju, owszem...
rozwiń zwiń