Jak zrobić biały dym?
Za watykańską sygnalizacją dymna stoi skomplikowana chemia.
Kiedyś, aby oznajmić wybór papieża, stosowano mokrą słomę. Teraz wystarczy kombinacja odpowiednich związków chemicznych.
Ojciec Thomas Rosica z biura prasowego Watykanu wyjaśnił, że od 2005 roku Stolica Apostolska używa podczas konklawe specjalnych środków chemicznych. Chodzi o to, aby wierni nie mieli wątpliwości, jakiego koloru jest dym.
- Chociaż Kościół unowocześnił swoje metody komunikacji z wiernymi, używa Twittera, internetu, komputerów itp., to podczas konklawe nadal polega na dymie - mówił o. Rosica.
W Kaplicy Sykstyńskiej są dwa piece - jeden do palenia kart do głosowania, a drugi do produkcji dymu. Obecnie czarny dym powstaje dzięki mieszaninie nadchloranu potasu, siarki i antracenu. Biały dym pojawi się dzięki spaleniu mieszaniny chlorku potasu, laktozy i kalafonii.
Składniki zostały przygotowane zawczasu i teraz trzeba jedynie wcisnąć guzik, aby nowoczesny piec sam spalił odpowiednie składniki. Dym racjonowany jest przez system elektroniczny, pozwalający, by trwał on około 7 min.
Ojciec Thomas Rosica z biura prasowego Watykanu wyjaśnił, że od 2005 roku Stolica Apostolska używa podczas konklawe specjalnych środków chemicznych. Chodzi o to, by wierni nie mieli wątpliwości, jakiego koloru jest dym.
- Chociaż Kościół unowocześnił swoje metody komunikacji z wiernymi, używa Twittera, internetu, komputerów itp., to podczas konklawe nadal polega na dymie - mówił o. Rosica.
W Kaplicy Sykstyńskiej są dwa piece - jeden do palenia kart do głosowania, a drugi do produkcji dymu. Obecnie czarny dym powstaje dzięki mieszaninie nadchloranu potasu, siarki i antracenu. Biały dym pojawił się dzięki spaleniu mieszaniny chlorku potasu, laktozy i kalafonii.
Składniki zostały przygotowane zawczasu przez chemików i teraz trzeba było jedynie wcisnąć guzik, by nowoczesny piec sam spalił odpowiednie składniki. Dym racjonowany jest przez system elektroniczny, pozwalający, by trwał on około 7 minut.
(ew/ncregister.com)