Jeśli mamy stan podgorączkowy i zaczynamy odczuwać zmęczenie, a oddech staje się płytszy i towarzyszy mu zadyszka to znak, że należy zbadać płuca. Najskuteczniej zrobi to pulmonolog.
Płuca ważą średnio 2,5 kg i najczęściej niedomagają z powodu: astmy, gruźlicy, mukowiscydozy, odmy, pylicy, rozstrzeni, zapalenia oskrzeli oraz płuc i raka. Rak płuca jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego na świecie.
W Polsce, według Krajowego Rejestru Nowotworów, rozpoznaje się raka płuc u ok. 21 tys osób (16 tys. mężczyzn i 5 tys. kobiet).
W naukowym "Wieczorze z Jedynką" wybitni specjaliści od chorób płuc odpowiadają na kilka ważnych pytań, które były m.in. omawiane na debacie medycznej pod koniec stycznia, a poświęconej chorobom płuc.
- w jakim kierunku rozwija się diagnostyka i terapia płuc?
- po co lekarzom szczegółowa wiedza na temat biologii np. nowotworu płuca i mutacji określonych genów?
- czy istnieje skuteczna profilaktyka chorób płuc?
W audycji biorą udział: prof. Włodzimierz Olszewski - Centrum Onkologii w W-wie, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prof. Tomasz Grodzki – Pomorski Uniwersytet Medyczny, były prezes Europejskiego Towarzystwa Torakochirurgów, prof. Jacek Jassem - Gdański Uniwersytet Medyczny, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz dr hab. Rafał Dziadziuszko - Gdański Uniwersytet Medyczny. Gospodarzem programu jest Artur Wolski.