Nauka

Rosyjska rakieta Angara w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 15:00
Rosyjscy eksperci mówią o kolejnym udanym starcie kosmicznej rakiety Angara. Tym razem poleciała ona dalej niż podczas poprzedniego lotu, bo aż na orbitę okołoziemską.
Audio
  • Rosyjska rakieta Angara w kosmosie - R. Motriuk / IAR
Miniatury rakiet z rodziny Angara
Miniatury rakiet z rodziny AngaraFoto: Wikimedia Commons


Potężną rakietę Angara A-5 wystrzelono z kosmodromu w Plesiecku na północnym zachodzie Rosji.

Celem misji jest wyniesienie dwutonowej makiety próbnego ładunku na orbitę geostacjonarną, czyli na wysokość 35 tysięcy kilometrów.

Pierwszy testowy lot Angary odbył się w lipcu. Rakiety typu Angara są budowane od początku do końca w Rosji. Zdaniem konstruktorów, spalanie paliwa w ich silnikach jest mniej szkodliwe dla środowiska niż w przypadku innych rakiet.

Angary są budowane z modułów, mogą więc latać w różnych wersjach i konfiguracjach. W przyszłości mają one zastąpić mniejsze rosyjskie rakiety, a także duże, ale wadliwe Protony.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka Rosja
Czytaj także

Polscy astronauci świetnie sobie radzą w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 10:00
- Jesteśmy w Europie liderem produkcji napędu rakietowego. Mamy opatentowaną technologię wykorzystania 98-procentowego nadtlenku wodoru - mówi prof. Piotr Wolański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie wystrzeliły swą największą rakietę. Zabierze ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:00
Indie wystrzeliły swoją największą rakietę kosmiczną. Wyniosła ona bezzałogową kapsułę, która w przyszłości będzie mogła w przestrzeń zabierać ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronauci wydrukowali sobie... klucz nasadowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydrukowali sobie ważne narzędzie. Program niezbędny do trójwymiarowego druku został wysłany z Ziemi pocztą elektroniczną.
rozwiń zwiń