Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb "Pan karp" mówił w radiowej Jedynce, że karpia można w Polsce uznać za elitę, jeśli chodzi o żywność hodowlaną. - W naszych warunkach są to ryby hodowane 3 lata, czyli idealnie wpisują się w modę na "slow food" - podkreślił ekspert.
Jak wybrać karpia? Który ma najlepsze walory smakowe? Zdaniem Zbigniewa Szczepańskiego warto kupić dużego karpia, gdyż łatwo jest znaleźć w nim ości, a potem je wyjąć, i co najważniejsze - podkreślił gość Jedynki - po odfiletowaniu zostaje nam większa porcja do zjedzenia. Ekspert podał sposób na to, by ości z karpia nie zniechęcały do jedzenia tej ryby.
Historyk rybactwa w Polsce Stanisław Cios dodał, że jeśli chodzi o karpia kluczowe było i jest to, aby ta ryba dotarła do konsumenta żywa. - Mrożony karp traci większość swoich walorów smakowych. Ryba musi być świeża, aby była smaczna - stwierdził gość "Czterech pór roku".
Karp jest kojarzony przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. Czy tak było zawsze? Stanisław Cios tłumaczył, że tradycja spożywania karpia sięga w Polsce mniej więcej 800 lat, ale dawniejryba gościła na stołach przez cały rok. - Zmiana tego modelu nastąpiła w XX wieku, zwłaszcza w okresie PRL - zaznaczył ekspert.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb "Pan karp" i Stanisław Cios, historyk rybactwa w Polsce
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 9.00-10.00
mr/ag