Nauka

POLSA ma ruszyć już w marcu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:22
Polska Agencja Kosmiczna na początku marca powinna rozpocząć działalność w Gdańsku. Prezes Agencji podał, że siedziba będzie się znajdowała w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
POLSA ma ruszyć już w marcu
Foto: NASA/ISS.

W środę w Gdańsku przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i władz miasta podpisali list intencyjny o współpracy. Strony zadeklarowały wsparcie, zwłaszcza w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na Pomorzu i w Gdańsku.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Marek Banaszkiewicz poinformował, że rozpoczęcie działalności Agencji w Gdańsku "to kwestia 10 dni do dwóch tygodni". Wyjaśnił, że "trwają ostatnie prace dotyczące umowy wynajmu pomieszczeń". - Potem zostaje rejestracja Agencji, uzyskanie NIP, regonu, numeru konta i to właściwie konstytuuje Agencję i można zacząć działać - dodał. Na początku będzie wynajmowane ponad 300 m kw. powierzchni.

Prof. Banaszkiewicz poinformował, że docelowo Agencja planuje zatrudnienie do ok. 20 osób. Poszukiwani będą specjaliści w zakresie kontaktów międzynarodowych z narodowymi agencjami kosmicznymi innych krajów i z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). - To trudny proces, bo w Polsce jest przewaga zawodów humanistycznych nad inżynierskimi; trudno znaleźć osoby o bardzo dobrym CV z inżynierii w kosmosie - mówił szef Polsy.

Na zapotrzebowanie Agencji mają zamiar odpowiedzieć trójmiejskie uczelnie. Politechnika Gdańska rozważa utworzenie w ciągu roku lub dwóch kierunku międzywydziałowego związanego z technikami, technologiami kosmicznymi.

Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej weszła w życie 7 lutego. Polska Agencja Kosmiczna czyli POLSA (od: Polish Space Agency) ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria. Ma też dzielić się swoją wiedzą i przez to przyczyniać do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Ustawa ma też doprowadzić do tego, by wiedza zdobywana przez agencję była wykorzystywana w innych dziedzinach życia, w tym nauce i przemyśle.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

ESA zaprasza kobiety

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 12:00
Płeć nie jest, a w każdym razie nie powinna być, przeszkodą dla naukowców. Tak twierdzi w rozmowie z Polskim Radiem Kirsten MacDonell z Europejskiej Agencji Kosmicznej i zachęca kobiety do angażowania się w badania naukowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Marek Banaszkiewicz prezesem Polsy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 22:22
Został powołany przez premier Ewę Kopacz na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie wystrzeliły swą największą rakietę. Zabierze ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 16:00
Indie wystrzeliły swoją największą rakietę kosmiczną. Wyniosła ona bezzałogową kapsułę, która w przyszłości będzie mogła w przestrzeń zabierać ludzi.
rozwiń zwiń