Nauka

Drugi etap za nami. Solar Impulse 2 doleciał do Indii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 17:00
Nie zabiera ze sobą paliwa, a jednak lata i na dodatek bije rekordy. Zasilany energią słoneczną samolot Solar Impulse pokonał dystans z Omanu do Indii.
Solar Impulse 2 w Omanie
Solar Impulse 2 w OmanieFoto: PAP/EPA/Jean Revillard/Olga Stefatou.

To dokładnie 1468 kilometrów. Nigdy dotąd solarny samolot nie pokonał takiej odległości podczas jednego lotu.

Był to drugi z dwunastu odcinków podróży dookoła świata. Za sterami siedział szef projektu, Szwajcar Bertrand Piccard, a jego zmiennikiem jest Andre Borschberg. Przed pilotami jeszcze sporo wyzwań, na przykład nocny lot nad Pacyfikiem i Atlantykiem.

Rozpiętość skrzydeł samolotu Solar Impulse to 72 metry; więcej niż ma Jumbo Jet. Waży niecałe dwie i pół tony. Maszyna ma silniki elektryczne, a energię czerpie z siedemnastu tysięcy ogniw słonecznych. Leci z maksymalną prędkością 70 kilometrów na godzinę.

(IAR)

Czytaj także

Inżynier potrafi. "Ma taką satysfakcję, jaką miewa Bóg"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 02:31
- Wszędzie tam, gdzie powstaje coś konkretnego, inżynier jest gwarancją, że to idzie w dobrym kierunku - podkreśla prof. Krzysztof Kurzydłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samolot napędzany energią słoneczną wyruszył w lot dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 08:36
Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczynając pierwszy lot dookoła świata. Celem pięciomiesięcznej podróży jest promowanie energii ze źródeł odnawialnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solar Impulse doleciał do Omanu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 21:00
Zakończył się pierwszy etap lotu dookoła świata samolotem napędzanym energią słoneczną. Samolot Solar Impulse 2 wylądował niedaleko stolicy Omanu, Maskatu.
rozwiń zwiń