Nauka

Porowata ciecz wyłapie gazy cieplarniane

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 12:00
Naukowcy wyprodukowali substancję, która pozornie jest sprzeczna sama z sobą. Jest to tak zwana porowata ciecz.
Audio
  • Naukowcy stworzyli porowatą ciecz - IAR, Rafał Motriuk
materia
materiaFoto: mat.własne

Pory to małe, puste przestrzenie otoczone sztywnymi strukturami, trochę jak w gąbce. Dlatego porowate mogą być tylko ciała stałe, na przykład skały - w tym pumeks.

Ale, jak mówi autor publikacji w tygodniku „Nature”, wynalazca Steward James z Uniwersytetu Queens w Belfaście, wcale nie koniecznie. - Myśmy oszukiwali. Skonstruowaliśmy cząsteczkę, która jest jakby sztywną klatką. I takie cząsteczki rozpuściliśmy w cieczy. Cząsteczki tej cieczy są zbyt duże, by wypełnić przestrzenie w tych sztywnych klatkach. I tak powstała porowata ciecz - wyjasnia.

James dodaje, że takie substancje mogą posłużyć na przykład do wyłapywania i przechowywania gazów cieplarnianych, takich jak metan czy dwutlenek węgla.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka chemia
Czytaj także

Naukowcy wiedzą, jak "odgotować" jajka

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 20:00
Rozbite jajko nadal jest stratą nie do naprawienia. Ale naukowcy wiedzą już, jak sprawić, żeby ugotowane jajko przestało być ugotowane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W bananie i salcesonie też znajdziesz substancje promieniotwórcze

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 12:04
- Naturalne substancje promieniotwórcze znajdują się w nieoczekiwanych miejscach: pożywieniu, wodzie, powietrzu, a nawet naszych ciałach - wyjaśnia Ewa Droste.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski synchrotron już działa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 22:22
Najnowocześniejszy na świecie synchrotron uruchomiono na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyspieszacz cząstek „Solaris” generuje promieniowanie elektromagnetyczne od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego.
rozwiń zwiń