- Chodzi o interfejs mózg-komputer, czyli o system komunikacji z komputerem bez pośrednictwa mięśni – wyjaśnia dr Rafał Kuś z Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dotyczy to ludzi, którzy nie mogą mówić i poruszać się z powodu choroby, np. osoby sparaliżowane, po wypadkach czy ze stwardnieniem rozsianym.
Interfejs to spolszczenie angielskiego słowa interface, które na język polski bywa tłumaczone jako styk, sprzęg lub międzymordzie.
Według dr. Piotra Celińskiego z Zakładu Filozofii Polityki Komunikacji Społecznej Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, interfejs trzeba rozumieć w sposób czysto techniczny – jako sposób, dzięki któremu porozumiewają się ze sobą różne wprost nieprzystające do siebie technologie.
- Stwardnienie zanikowe boczne to taka podła choroba, że człowiek traci kontrolę nad ciałem, nie może poruszać się, mówić i sam oddychać, ale odczuwa ból – mówi dr Kuś. - Konstruujemy interfejsy, które mają pomagać chorym. Chodzi nie o czytanie myśli, ale wiadomość o tym, czy chory jest zrelaksowany, czy też go coś boli – mówi dr Kuś.
Gość Jedynki wyjaśnia, że przez elektrody przyczepione do głowy będzie można odczytywać sygnały EEG z mózgu.
Setki milionów ludzi posługuje się codziennie komputerami. Wykorzystanie możliwości komputera nie byłoby możliwe bez interfejsów. To one umożliwiają i ułatwiają rozmowę z komputerem, a poprzez komputer z siecią. Interfejsy są nie tylko elementem technologii, ale stają się przyjaznym tłumaczem ludzkich potrzeb, żądań i pragnień.
- Interfejsy to element technologii, który ma na współczesną kulturę wielki wpływ – mówi dr Piot. – Dzięki interfejsom do jednej treści możemy dorzucać wiele innych interfejsów i przez wiele interfejsów te treści opowiadać – dodaje.
Dr Celiński wyjaśnia, że interfejsy każą nam oddzielić formę od treści, czyli to, co w klasycznej wersji kultury medialnej było stałością.
- Interesuje mnie sytuacja, kiedy to my porozumiewamy się z różnymi technologiami, wydajemy im polecenia i odbieramy to, co one mają nam do przekazania – mówi dr Piotr Celiński.
Więcej - o płynności form w komunikacji, zmianach kulturowych i społecznych, które niosą interfejsy, o tym, jak postępowym i niezwykłym interfejsem było wymyślenie na przykład myszki oraz o historii interfejsów - w audycji Krzysztofa Michalskiego w "Wieczorze naukowym" Jedynki.
(im)