Nauka

Wyścig superkomputerów trwa. Czy wygrają Chińczycy?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 14:30
Ameryka przestaje się liczyć w wyścigu o budowę pierwszego superkomputera o mocy liczonej w eksaflopsach. Zdaniem analityków niski budżet federalny na ten cel sankcjonuje przewagę Unii Europejskiej i Chin - podał "Computerworld”.
Komputer przyszłości?
Komputer przyszłości?Foto: Glow Images/East News

Komisja Europejska poinformowała w połowie lutego o podwojeniu funduszy na budowę superkomputerów przetwarzających w eksaskali, czyli o mocy mierzonej w eksaflopsach (eksaflops oznaczan trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). W ciągu najbliższych lat na ten cel zostanie przeznaczonych 1,2 miliardów euro, zamiast planowanych 630 milionów euro, i to mimo drakońskich oszczędności, spowodowanych kryzysem finansowym strefy euro.

Wszystko rozbija się o fundusze

Jak pisze magazyn "Computerworld”, w wyraźnej opozycji do planu europejskiego pozostaje amerykański program finansowania komputerów eksaskalowych. Ujawniony przez Biały Dom w połowie lutego budżet na rok 2013 rok przeznacza na ten cel zaledwie 89,5 miliona dolarów. Co ciekawe, oznacza to wzrost w stosunku do budżetu z 2012, kiedy to jedyna instytucja finansująca program – Departament Energii USA - otrzymała z planowanych 91 milionów dolarów jedynie 73,4 miliona dolarów. Dodatkowe kilkanaście milionów dolarów na superkomputer o mocy eksaflopsów może znaleźć się w budżecie Departamentu Obrony USA.

Łączny poziom finansowania jest, delikatnie rzecz ujmując, niski - analityk z agencji IDC, Earl Joseph powiedział "Computerworld", że fundusze te "wystarczą tylko na orzeszki", a poważne podejście do budowy tak zaawansowanych systemów superkomputerowych wymagałoby przeznaczenia miliardów dolarów. Administracja federalna liczy natomiast, że główny wysiłek w budowie komputerów o takim poziomie przetwarzania wezmą na siebie firmy komercyjne.

Z kolei Europie - uruchamiającej współpracę instytutów naukowych i firm komercyjnych w dziedzinie superkomputerów - analitycy radzą, aby konsorcja te skoncentrowały się na tworzeniu nowych systemów operacyjnych, aplikacji i kompilatorów. W dziedzinie sprzętu dla superszybkiego przetwarzania dominują bowiem IBM, Hewlett-Packard i Intel, czyli firmy amerykańskie.

Tak naprawdę chodzi o Chiny

Komisja Europejska nie zamierza jednak konkurować z USA. Analitycy twierdzą, że UE obawia się zbudowania pierwszego superkomputera o mocy eksaflopsów przez Chińczyków. - Stąd podniesienie finansowania na taki poziom, który zapewni prowadzenie w wyścigu - stwierdza Earl Joseph.

Według nieoficjalnych informacji w ciągu najbliższych 5 lat Chiny zamierzają przeznaczyć na program budowy superkomputerów eksaskalowych nawet 3,5 miliarda dolarów, co daje 700 milonów dolarów rocznie. Jak twierdzą analitycy, Chińczycy widzą dla swoich systemów eksaskalowych przede wszystkim zastosowania praktyczne, np. symulacje przemysłowe, choć prawdopodobnie działałyby one także w sektorze obronnym czy podboju kosmosu.

Budowa systemów przetwarzających w eksaskali pozwoliłoby na osiągniecie mocy obliczeniowych 1000 razy większych niż reprezentowane obecnie przez najsilniejsze jednostki komputerowe. Jednakże, jak przyznaje Komisja Europejska w dokumencie określającym warunki finansowania programu superkomputerowego, wyzwania w tym zakresie są bardzo trudne. Obejmują bowiem m.in. 100-krotną redukcję zapotrzebowania na energię w systemach sprzętowych oraz stworzenie nowych modeli programowania.

Zdaniem analityków bardzo wiele zależy od rozwoju sytuacji ekonomicznej w Europie. Według Addisona Snella, prezesa firmy analitycznej Intersect360 Research, prace nad superszybkim przetwarzaniem komputerowym w UE mogą ulec spowolnieniu, jeśli kryzys się zaostrzy lub przejdzie w stan chronicznej recesji.

(ew/pap)

Czytaj także

Na 500 superkomputerów 6 z Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 21:12
Superkomputery wykonują operacje, które innym maszynom zajęłyby nawet 180 lat. W tegorocznym światowym rankingu superkomputerów TOP500 znalazło się sześć polskich maszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski komputer wśród najlepszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 16:17
Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazł się na 88. miejscu prestiżowej listy Top 500 - najpotężniejszych komputerów na świecie.
rozwiń zwiń