Nauka

W Białymstoku powstaje kolejny łazik marsjański

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:00
Czy odniesie tak wielki sukces jak jego poprzednicy?
Piotr Ciura prezentuje łazika Hyperion
Piotr Ciura prezentuje łazika Hyperion Foto: mart. prom./facebook.com/pages/Wydział-Mechaniczny-Politechniki-Białostockiej

Łazik marsjański Hyperion 2, który skonstruują studenci Politechniki Białostockiej, w maju wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to czwarty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Reprezentanci Politechniki Białostockiej już dwa razy wygrali te zawody: w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

Do konkursu w tym roku zgłosiły się 23 drużyny reprezentujące USA, Kanadę, Indie, Bangladesz, Egipt i Polskę. Z Polski, oprócz Politechniki Białostockiej, do konkursu zakwalifikowano drużyny z Rzeszowa i Warszawy.

Hyperion 2, podobnie jak poprzednie łaziki marsjańskie, powstanie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Obecna wersja robota będzie się różniła od poprzedniej. Studenci opracowali nową konstrukcję pojazdu, pozbawioną błędów, jakie ujawniły się w poprzednim Hyperionie. Zostanie zmieniona też funkcja manipulatora. - Hyperion 2 będzie dużo bardziej zaawansowany od poprzednich. Konstrukcje się rozwijają, studenci mają doświadczenie, ale roboty są też coraz bardziej zaawansowane, a to tego potrzeba więcej siły i wiedzy - powiedział mówi prodziekan Wydziału dr inż. Kazimierz Dzierżek.

Hyperion 2 powstanie dzięki środkom z resortu nauki - w sumie 366 tys. zł - które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierają też sponsorzy.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie