Nauka

Już 28 maja 15. Piknik Naukowy!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 12:30
28 maja odbędzie się największa plenerowa impreza naukowa Europy. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy polski powód do dumy.

Jaka jest idea Pikniku? Chodzi o to, aby nauka wyszła do ludzi. W kilkuset namiotach będzie można spotkać czolowych polskich naukowców i porozmawiać z nimi o ich badaniach. Będzie można samemu wykonać podstawowe doświadczenia i poznać naukową codzienność badacza. Nauka jest zadziwiająca – i właśnie na Pikniku można sie o tym przekonać. - To jest największa impreza w Europie, zarówno jeśli chodzi o skalę, o liczbę instytucji uczestniczących, powierzchnię, jak i o liczbę gości – mówi Robert Firmohofer, szef Centrum nauki Kopernik i współorganizator Pikniku.

Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik zapraszają 28 maja w godzinach 11:00-20:00 do Parku im. Rydza-Śmiegłego w Warszawie.

Już po raz 15.!

To pietnasta edycja Pikniku. Początkowo był inicjatywą radiowej Czwórki (wówczas Radia Bis), ale z czasem stał się przedsięwzięciem całego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Z roku na rok gromadzi coraz więcej gości.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Wolność”. Zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy w dowolny sposób nawiązujące do tego tematu. Efekty ich pracy, często zaskakujące, będzie można zobaczyć już 28 maja. Reprezentanci różnych dziedzin wiedzy – matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii czy geografii – za pomocą ciekawych eksperymentów i pokazów przedstawią, czym w ich dziedzinie może być wolność.

Zobacz filmy z zeszłorocznego Pikniku

Na 237 stanowiskach, na 40 000 m2 zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wezmą także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Norwegia i Izrael.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Będzie można przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata – również tego codziennego, pozornie zwykłego.

Dr Bundhead na Pikniku

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba zobaczyć, będą w tym roku wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead z „Brainiaca”Bob Friedhoffer - profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę, Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.

W tym roku na Pikniku będzie można m.in. zbadać swoje fale mózgowe, zasmakować stanu nieważkości i zobaczyc polskiego satelitę. A to tylko atrakcje trzech spośród ponad 230 namiotów. Tych z Państwa, którzy interesują się naszym portalem, zapraszamy do namiotu numer 9.

Goście zachwyceni

W zeszłym roku hasłem przewodnim imprezy był „Wielki MikroŚwiat”. W Pikniku AD 2010 wzięło udział 215 instytucji z 21 krajów świata, które w swoich namiotach przeprowadziły ponad 1000 pokazów i eksperymentów - można było m.in. zakodowac swoje imie w DNA, zobaczyć interfejs mózg-komputer i wysłuchac koncertu „All sounds allowed” („Wszystkie dźwieki dozwolone”).

Co roku podczas Pikniku Naukowego realizowane są badania socjologiczne. Ich celem jest poznanie opinii uczestników na temat programu i przebiegu imprezy, a także pozyskanie informacji na temat postrzegania roli nauki w polskim społeczeństwie. 

W 2010 roku zebrano 1500 odpowiedzi. Okazało się, że w tym roku na Piknik zamierza przyjść niemal 90% zaszłorocznych uczestników, a tylko nieco ponad 4% się na niego nie wybierze. Aż 95% uczestników było zadowolonych, że przyszli na Piknik. Co ważne, aż 1/3 uczestników Pikniku przyjechało na niego spoza Warszawy, co oznacza, że impreza ma już charakter ogólnopolski.

Zapraszamy na Piknik!

(ew)

Szczegółowy program imprezy na www.pikniknaukowy.eu

Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fizyka na co dzień" po węgiersku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 15:02
Węgierski Instytut Kultury zaprezentuje na 15. Pikniku Naukowym wiele widowiskowych fizycznych eksperymentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym pojawi się... statek kosmiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 18:59
Już 28 maja w Warszawie rusza 15. Piknik Naukowy. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Będzie m. in. łazik marsjański. W „Czwartym Wymiarze” Tomasz Biały, człowiek, który buduje ten kosmiczny pojazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto okiem socjologa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 18:32
- Na Pikniku Naukowym pokażemy badacza w akcji, w przestrzeni miejskiej – mówi gość audycji „Na cztery ręce”, Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.
rozwiń zwiń