Nauka

E.coli – jak się nie zarazić?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:00
Czyste ręce to najlepsza broń przeciwko śmiercionośnej bakterii E.coli. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, jak się przed nią chronić. Okazuje się, że wystarczy przestrzegać prostych zasad.

Główny Inspektorat Sanitarny od dłuższego czasu kontroluje bazary, targowiska i sklepy z warzywami. Na bieżąco pobierane są próbki do badań, nie powinniśmy się więc obawiać, że zjemy skażone warzywa. Oczywiście, lepiej dmuchać na zimne – dlatego przedstawiamy proste zasady ochrony przed zakażeniem.

 

Przede wszystkim: zachowuj podstawowe zasady higieny – często myj ręce (koniecznie przed jedzeniem).

 

Na ile to możliwe: staraj się jeść jedynie rzeczy, które przechodzą obróbkę termiczną (bakterie E.coli giną w temperaturze 70 stopni C., zatem obróbka termiczna jest w tym przypadku całkowicie skuteczna).

 

Wielokrotnie myj warzywa i owoce pod bieżącą wodą, można również sparzyć je wrzątkiem.

 

Ponadto: obieraj warzywa ze skórki, po obraniu zaś - ponownie umyj je pod bieżącą wodą.

No i rzecz ostatnia, dotycząca zarażenia od osoby chorej: zachowuj higienę osobistą, ponieważ bakteria przenosi się na linii człowiek-człowiek, przy bliskim kontakcie z drugą osobą.

Nasi rodacy, a szczególnie ci, którzy udają się w okolice Hamburga, powinni unikać spożywania tam nie tylko surowych warzyw i owoców, ale też wszelkich produktów spożywczych niepoddanych obróbce termicznej – zaleca Główny Inspektor Sanitarny.
 
Jak informuje GIS, pałeczka E.coli jest powszechnie wystepującą w naszym środowisku bakterią. Występuje też w naszych jelitach, pomaga rozkładać pokarm. Niebezpieczny szczep pałeczki Escherichia coli wytwarza werotoksynę i jest powodem gwałtownego wzrostu występowania zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) w Niemczech. Zmarło już kilkanaście osób.

(ew/gis,iar)



Czytaj także

GIS: "nie tylko ogórki są skażone. Nie jedzcie surowych warzyw"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 08:04
Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego uważa, że w Niemczech - biorąc pod uwagą skalę zakażeń - nie tylko w ogórkach, ale i w innych warzywach musi występować bakteria E. coli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakażone ogórki – czy jesteśmy bezpieczni?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:00
W Niemczech po zjedzeniu ogórków zmarło, jak dotąd, co najmniej 10 osób. Zakażone warzywa są w Austrii i Czechach. W Austrii przypadki zatrucia potwierdzono dotychczas u trzech osób. Chorzy zostali przewiezieni do szpitala klinicznego w Linzu. Ich stan zdrowia jest poważny. Czy czas zacząć się bać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

E.coli wciąż atakuje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 14:45
Rośnie liczba ofiar śmiertelnych i osób zakażonych występującymi w warzywach bakteriami E. Coli. Nowy szczep E.Coli zabił już 18 osób - 17 w Niemczech i jedną w Szwecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następstwa epidemii E.coli dla polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 09:54
Konieczne większe zróżnicowanie kierunków eksportu polskiej żywności wobec pojawiających się blokad za wschodnią granicą.
rozwiń zwiń