Na wystawie "Z kolekcji Leona Wyczółkowskiego. Dar artysty dla Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu", którą od 12 sierpnia można oglądać w Poznaniu zgromadzono przedmioty i dzieła sztuki, zgromadzone przez artystę i przekazane muzeum.
- Ten artysta znany jest głównie ze swoich obrazów, wspaniałych portretów, grafik. My pokazujemy go przede wszystkim jako kolekcjonera. Na wystawie można zobaczyć zarówno sztukę wschodnią, rzemiosło artystyczne, grafiki innych artystów oraz, oczywiście, obrazy samego Leona Wyczółkowskiego - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka muzeum. - Wśród prezentowanych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje chińska porcelana, świetne japońskie grafiki, kilka bardzo dobrych pasteli malowanych przez samego Wyczółkowskiego, znakomite grafiki włoskie. W sumie prezentujemy kilkaset różnego rodzaju eksponatów - dodała rzeczniczka.
W 1921 roku Leon Wyczółkowski przekazał Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu blisko 200 pozycji ze swojej kolekcji. Były to dzieła sztuki i rzemiosło artystyczne, głównie wschodnie tkaniny, ceramika i brązy, ale także meble, zbiór grafiki polskiej i europejskiej, japońskie drzeworyty i prace własne. W czasie II wojny światowej kolekcja uległa rozproszeniu, a część zbiorów zaginęła. W 1937 roku, po śmierci artysty, żona Franciszka Wyczółkowska przekazała Muzeum w Bydgoszczy kolekcję liczącą 425 pozycji - były to dzieła Wyczółkowskiego oraz wyposażenie pracowni i pamiątki osobiste.
Intencją organizatorów jest by wystawa stała się rodzajem hołdu wobec artysty, który nie był kolekcjonerem par excellence, ale zbierał piękne przedmioty głównie ze względu na ich urodę. Wiele z nich przedstawiał w swoich pracach malarskich czy graficznych. Wystawie towarzyszą obrazy artysty ze zbiorów muzeum bydgoskiego, na których rozpoznajemy na szczęście zachowane obiekty ze zbiorów poznańskich.
Eksponaty oglądać będzie można do 2 października. Wcześniej wystawa była prezentowana w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
(pj/mat.pras./ fot. PAP/Adam Ciereszko)