Kultura

Internet nigdy nie zastąpi dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 16:00
- Istotą prawdziwego dziennikarstwa jest docieranie do informacji, których jeszcze nikt nie ma. Każdy news musi mieć też certyfikat wiarygodności i jakości - wyjaśnia Piotr Legutko.
Audio
  • Z Piotrem Legutko rozmawiała Barbara Gawryluk z Polskiego Radia Kraków

Na rynek wydawniczy trafiła właśnie książka "Mity czwartej władzy" autorstwa dziennikarzy - Piotra Legutki i Dobrosława Rodziewicza.

Autorzy publikacji wyjaśniają we wstępie, że napisali tę książkę z premedytacją, a nie w chwilowym afekcie. Ich zamiarem nie jest bowiem obrzydzenie komukolwiek chwil spędzonych przed telewizorem, przy radiu, nad gazetą czy w Internecie. Starają się jednak zachęcić odbiorców mediów, by korzystali z nich bardziej świadomie i krytycznie. Książka ma także pomóc zrozumieć dziennikarzy jak i to, co mówią i piszą.

Dziennikarz – odkrywca informacji

Okładka

W książce "Czwarta władza" można znaleźć odpowiedzi na wiele, z pozoru prostych, pytań. Takich jak np. to – kim właściwie jest dziennikarz? Piotr Legutko, który był gościem Polskiego Radia Kraków wyjaśnia, że zaskoczyła go definicja, na którą ostatnio się natknął. Mówi ona, że dziennikarz, to osoba, która w sieci znajduje informacje i przeredagowuje je tak, by się dobrze pozycjonowały w wyszukiwarkach.

– Faktycznie jest tak, że wielu młodych ludzi jest dziś przekonanych, że wszystkie informacje można znaleźć w sieci. Nie mają świadomości, że najcenniejszy jest ten news, który dziennikarz zdobywa sam. Istotą tego zawodu jest odkrywanie nowych tematów, docieranie do prawdy i przekazywanie ich ludziom, którzy sami zdobyć ich nie mogą - dodaje.

Autorzy książki piszą też o tzw. dziennikarstwie obywatelskim, które tworzą blogerzy lub osoby komentujące w sieci teksty zawodowych dziennikarzy. Jest to ważny element opisu rzeczywistości, ale nie można mu ufać w stu procentach. Każda informacja musi mieć bowiem certyfikat i wiarygodność. To, zdaniem autorów książki, zapewnia tylko dziennikarstwo zawodowe.

Telewizja jest pasożytem

Dużą cześć swojej uwagi autorzy skupili na telewizji. Dlaczego? Piotr Legutko wyjaśnia w rozmowie z Barbarą Gawryluk, że telewizja nadal stanowi główne źródło, z którego czerpiemy wiedzę o świecie. – Poszliśmy krok dalej. Chcieliśmy pokazać, że to, co widzimy w telewizji, jest zazwyczaj przetworzoną pracą dziennikarzy radiowych i telewizyjnych. Dobrym przykładem są telewizyjne serwisy informacyjne, które są zwykłym przeglądem prasy – dodaje Piotr Legutko.

Piotr Legutko i Dobrosław Rodziewicz starają się też obalić stereotyp, zgodnie z którym najlepszymi dziennikarzami są ci najbardziej znani. Ciągle największą popularnością cieszą się dziennikarze, których oglądamy za szklanym ekranem. Na marginesie pozostają dziennikarze radiowi i prasowi.

Zawód dla wybranych

– Dziennikarstwo to jeden z zawodów zaufania publicznego. Nie jest on dla ludzi przypadkowych. Powinni go uprawiać osoby, które mają pewne zasady moralne i kodeks etyczne. Bez tego dobre działanie w tym zawodzie jest niemożliwe – wyjaśnia Piotr Legutko.

Zdaniem autora książki "Mity czwartej władzy" obecnie możemy mówić o kryzysie mediów. Jednym z powodów jest wejście w nowe technologie, co kończy pewien sposób ich finansowania. - Jest coraz mniej wpływów z reklam, a to głównie na tym opiera się dziennikarstwo. Nadal nie ma pomysłu na to, jak inaczej, powinno się je finansować. Innym dość wstydliwym problemem jest pauperyzacja tego zawodu. Wielu dobrych dziennikarzy musi z niego odejść, ponieważ nie są w stanie przeżyć - dodaje Legutko.

Aby wysłuchać całej rozmowy Barbary Gawryluk z Polskiego Radia Kraków, którą przeprowadziła z Piotrem Legutko, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Klasa średnia woli kosić trawnik niż czytać

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 20:00
Żadnej książki nie przeczytała w zeszłym roku ponad połowa Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 09:21
- Program "Kultura+" ma doprowadzić do tego, aby Polska pod względem oferty kulturalnej była kompletna - zapowiada minister Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń