Kultura

Cykl o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 07:53
Polską premierą głośnego filmu "The soviet story" rozpoczął się w Warszawie przegląd dokumentów w cyklu "Echa Katynia".

Łotewski reżyser "The soviet story", Edvin Snore porównuje machiny zbrodni: stalinowską i nazistowską. Oba systemy ideologiczne miały stworzyć "nowego człowieka", a cel uświęcał środki.

Obecny na projekcji Edvin Snore nazwał system komunistyczny "kryminalnym". W jego opinii, zbrodnię katyńską można uznać za charakterystyczną dla praktycznego wprowadzania w życie tej ideologii. Dlatego Katyniowi poświęcił sporo miejsca w swoim filmie.

Reżyser przypomniał, że "The soviet story" w 2008 roku kupiła Telewizja Polska, jednak do tej pory nie zdecydowano o emisji.

"Telewizja Polska jako pierwsza kupiła ten film. Był on pokazywany w 20-tu telewizjach na świecie. Nie tylko w Europie Wschodniej, państwach bałtyckich, Ukrainie, Gruzji, która pokazała go pierwsza, w Szwecji, Hiszpanii, we Włoszech, w telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie. Więc nie wiem, dlaczego w Polsce nie jest emitowany. Przecież został kupiony", mówił Edvin Snore.

Pokazowi filmu w warszawskiej siedzibie Biura Edukacji Publicznej IPN towarzyszyła dyskusja z udziałem historyków, politologów i publiczności. Zwrócono uwagę, że demokratyczne rządy Zachodu przez dziesięciolecia "przymykały oczy" na prawdę o Katyniu: była politycznie niewygodna. Podkreślono, że zasadnicze ustalenia dotyczące zbrodni są wynikiem pracy polskich historyków emigracyjnych.

Historyk Witold Pronobis zauważył, że w Polsce także uprawiano kłamstwo katyńskie. Podkreślił, że ci "pseudohistorycy", niektórzy z tytułami profesorskimi, są nadal czynni zawodowo, a ich nazwiska są znane. Jego zdaniem, IPN powinien dążyć do odebrania kłamcom tytułów naukowych, tak jak odebrano je po wojnie na przykład nazistowskim antropologom.

Przegląd filmów w cyklu "Echa Katynia" i towarzyszące im dyskusje zaplanowano do piątku 16-go kwietnia. Pokazy rozpoczynają się o 18.00. w warszawskiej siedzibie Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dziś pokaz specjalny z audiodeskrypcją - czyli z opisem słownym dla osób słabo widzących i niewidomych. Będą pokazane dwa filmy : "Las Katyński" Marcela Łozińskiego i "Film znaleziony w Katyniu". Reżyser tego ostatniego, Józef Gębski, przyjdzie na spotkanie z publicznością. Wstęp wolny.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ślady w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 07:50
„Prawda i wierność sobie, to najważniejsza lekcja jaką otrzymałem od ojca" - tak o zmarłym przed kilkoma laty polskim kompozytorze Andrzeju Panufniku mówi jego syn Jem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

7. edycja festiwalu Doc Review w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 09:11
Ponad 150 tytułów - wśród nich nagrodzona Oscarem amerykańska "Zatoka delfinów" oraz przejmujący dokument "Gwałt na wojnie" w reżyserii holenderskich bliźniaczek, sióstr van Velzen - jest w programie 7. edycji Festiwalu Filmowego Planete Doc Review w Warszawie.
rozwiń zwiń