Festiwal, prezentujący najciekawsze produkcje dokumentalne z całego świata potrwa od 7-16 maja w trzech stołecznych kinach: Kinotece, Muranowie i Iluzjonie.
Projekcjom filmów będą towarzyszyły spotkania publiczności z ich twórcami. Przez trzy pierwsze dni festiwalu gościem będzie niemiecki reżyser Werner Herzog, twórca filmów "Aguirre, gniew boży","Znaki życia" oraz "Nosferatu wampir" czy "Zagadka Kaspara Hausera". W piątek (7 maja) o godz. 16:30 w warszawskiej "Kinotece" zostanie pokazany jego dokument "Biały diament", a sobotę (8 maja) o 17.30 film "Koło czasu". Po projekcjach twórca weźmie udział w spotkaniach z publicznością. W sobotę (8 maja) w tym samym kinie Herzog wygłosi mistrzowski wykład czyli "masterclass" dla filmowców.
Ważnym tytułem prezentowanym podczas festiwalu będzie "Zatoka delfinów", uhonorowana tegorocznym Oscarem w kategorii pełnometrażowy dokument. Film wyreżyserował jeden z najlepszych fotografów świata Louie Psihoyos, który pracował przez wiele lat m.in. dla "National Geographic", "Time'a", "Newsweeka" i "The New York Timesa". Jego dokument, jak informują organizatorzy festiwalu, przedstawia niesamowitą, choć prawdziwą historię tajnej misji, której reżyser podjął się wspólnie z ekspertem w dziedzinie tresury delfinów, Richardem O'Barrym, a także z grupą ekologów, filmowców i nurków. Celem misji było dotarcie do ukrytej zatoczki i wydobycie na światło dzienne jej mrocznej tajemnicy, dotyczącej tamtejszych delfinów.
Według organizatorów festiwalu "Zatoka delfinów" zachwyca zdjęciami, łącząc elementy kina akcji, filmu przygodowego oraz horroru". Dokument Psihoyosa zdobył wiele nagród - oprócz Oscara, m.in. Nagrodę Publiczności na amerykańskim festiwalu w Sundance.
kadr z filmu "Gwałt na wojnie"
Film "Gwałt na wojnie" zrealizowały siostry bliźniaczki z Holandii, Ilse i Femke van Velzen. Opowiedziały o losach kobiet zgwałconych przez żołnierzy w Kongo. - To środkowoafrykańskie państwo jest nękane nieustannymi konfliktami. Jednak przemoc zbrojna to tylko jedna strona dramatycznej rzeczywistości. Drugą są brutalne gwałty i rozboje na tle seksualnym, dokonywane często na kobietach z podbijanych miejscowości, w których stacjonuje armia i rebelianci z licznych organizacji wojskowych" - o tym - jak informują organizatorzy Planete Doc Review - traktuje dokument sióstr van Velzen. Holenderki wyreżyserowały go m.in. na podstawie dramatycznych rozmów z ofiarami gwałtów.
W programie 7. edycji Planete Doc Review są też m.in. wielokrotnie nagradzane filmy "Wideokracja" (Szwecja/Dania/Wielka Brytania/Finlandia, reż. Erik Gandini), "Idioci w Korei" (Dania, reż. Mads Brugger) i "Ostatni pociąg" (Kanada/Chiny/Wielka Brytania, reż. Lixin Fan), a także: "Komeda - muzyczne ścieżki życia" (Polska/Niemcy, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy), "Laska" (Polska, reż. Michał Socha), "Czarny autobus" (Izrael, reż. Anat Yuta Zuria), "Murderball - gra o życie" (USA, reż. Henry Rubin i Daniel Shapiro), "Pewnego razu w Chinach" (Wlk. Brytania/Chiny, reż. Guo Xiaolu), "Przeznaczone do burdelu" (USA, reż. Zana Briski i Ross Kauffman), "Spotkania na krańcach świata" (Wlk. Brytania, reż. Werner Herzog), "W górę Jangcy" (Kanada, reż. Yung Chang), "Wrzeszczący faceci" Dania/Finlandia, reż. Mika Ronkainen), "Życie bez snu" (USA, reż. Alan Berliner).
Festiwalowi towarzyszą liczne konkursy, nagrody zostaną przyznaną w 7 kategoriach.
Jak informują organizatorzy, ubiegłoroczną edycję Planete Doc Review w Kinotece odwiedziło ponad 25 tys. widzów, co uplasowało ten warszawski festiwal na trzecim miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.
Szczegółowe informacje o przebiegu i programie tegorocznej edycji są dostępne na stronie internetowej http://www.docreview.pl/2010/
7. Festiwal Planete Doc Review potrwa do 16 maja.