"Fabryka muchołapek”, nowa powieść Andrzeja Barta to zapis wędrówki do miejsca, w którym przeszłość graniczy z teraźniejszością, a postaci i fakty historyczne spotykają się z tworami wyobraźni artysty.
Współczesny polski pisarz otrzymuje propozycję: w zamian za pewną kwotę pieniędzy ma pojechać do swojego rodzinnego miasta, Łodzi, i wziąć udział w procesie sądowym. Niby zwykle zlecenie, jednak osoby zleceniodawcy i oskarżanego zwyczajne nie są: pierwszym jest sam diabeł, drugim... Mordechaj Chaim Rumkowski, przewodniczący Judenratu w łódzkim getcie, jego tragiczny władca, zwany Chaimem Groźnym lub Królem Chaimem Pierwszym. Znakomity organizator, który chcąc ocalić Żydów z Łodzi przed Oświęcimiem, zamienił getto w wydajne przedsiębiorstwo pracujące dla dobra Trzeciej Rzeszy.
Na świadków w procesie powołani zostali współcześni Chaima, jego współpracownicy i ofiary. Co naprawdę pchało Rumkowskiego do działania, troska o los wspólnoty czy żądza władzy?
Czy przedłużanie nadziei jednych kosztem życia innych nie jest okrutnym szaleństwem? Krążąc między cieniami przeszłości, pisarz zakochuje się w pięknej Dorze i kiedy tylko nadarza się ku temu okazja, zabiera ją na wędrówkę... ulicami współczesnej Łodzi.
Z jednej strony dramatyczne ludzkie historie, z drugiej gra stylów, konwencji i motywów literackich – „Fabryka muchołapek” to książka niezwykła.
Andrzej Bart, fot. Elżbieta Lampp
Andrzej Bart (ur. 1952)
– powieściopisarz, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury. Autor słynnej powieści „Rien ne va plus” (1991), która została uhonorowana Nagrodą Kościelskich. Wydał też między innymi: „Pociąg do podróży” (1999) oraz „Don Juan raz jeszcze” (2006). Jako Paul Scarron jr napisał metafizyczno-żartobliwy kryminał „Piąty jeździec Apokalipsy” (1999). Najnowszą książką Barta jest „Fabryka muchołapek” (W.A.B. 2008), nagrodzona „Gwarancjami Kultury” przyznawanymi przez TVP Kultura oraz nominowana do czterech najważniejszych w Polsce nagród literackich.
Jesienią 2009 r. nakładem W.A.B. ukaże się powieść Rewers, a na ekrany kin wejdzie film pod tym samym tytułem według scenariusza autora.
(mat. prasowe)