Kultura

Giedroyc - zwierzę polityczne

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:15
Zwierzę polityczne - tak sam siebie nazywał redaktor paryskiej "Kultury". 14 września 2010 mija 10. rocznica śmierci Jerzego Giedroycia.
Audio

Giedroyc był wizjonerem, który w PRL wpływał na pokolenia Polaków. W wolnej Polsce jego przesłanie jest nadal aktualne dla młodych ludzi.


W audycji "Zakładka literacka" na antenie Dwójki o roli redaktora Giedroycia opowiadała Magdalena Grochowska, autorka najnowszej monografii twórcy paryskiej "Kultury".

Autorka podkreśla, że z myśli Giedroycia, którą starała się przybliżyć w swojej książce, mogą czerpać osoby urodzone w niepodległej Polsce. Przemówi do nich bardzo aktualne myślenie Giedroycia o Europie, a także wysokie standardy moralne, które wyznawał. Przekaz Giedroycia jest prosty i uniwersalny. Jest nauczycielem suwerenności duchowej, bycia odważnym w myśleniu i  nie kierowania się w życiu strachem.

Magdalena Grochowska powiedziała, że pracując nad książką przejrzała ogrom listów, książek poświęconych Giedroyciowi; łącznie z Maisons Lafitte otrzymała 15 milionów elektronicznych znaków. Nie chciała jednak określać do końca postaci Giedroycia. Jak mówi, nie wszystko wiemy o jego życiu, mało jest listów w których się otwierał (niemal osobista jest korespondencja z Andrzejem Bobkowskim).

Jerzy Giedroyc sam siebie nazywał "zwierzęciem politycznym", ludzie uważali go często za osobę zdystansowaną emocjonalnie. Jak przekonuje Magdalena Grochowska nieobca była mu metafizyka. Zdystansowanie Giedroycia mogło wynikać z tego, że był bardzo wymagający względem siebie.

- Giedroyc był żeromszczykiem - uważał, że trzeba poświęcić swoje życie jakiejś sprawie, być wymagającym względem siebie - tłumaczyła Magdalena Grochowska.

Na postawę Giedroycia bardzo wpłynął także Stanisław Brzozowski, który ostro krytykował wzór polskości, jaki zakreślił Henryk Sienkiewicz.

Jerzy Giedroyc nie byłyby w stanie wykonać ogromu emigracyjnej pracy bez przyjaciół i współpracowników "Kultury". Blisko współpracował z Zofią Hertz. Przyjaźnił się z Andrzejem Bobkowskim i Czesławem Miłoszem. Na łamach miesięcznika "Kultura" publikowali m. in. Sławomir Mrożek, Anna Achmanowa i Albert Camus.

Zmarł 14 września 2000 roku w podparyskim Maisons Laffitte. Miał 94 lata. Od końca lat 40-tych, do śmierci w 2000 roku Giedroyc kierował stworzonym przez siebie Instytutem Literackim i miesięcznikiem "Kultura".

Audycję o Jerzym Giedroyciu poprowadził Witold Malesa.

Więcej informacji w naszym specjalnym serwisie poświęconym Jerzemu Giedroyciowi i paryskiej "Kulturze".

 

Jerzy_Giedroyc_z_kotem
Jerzy Giedroyc z kotem (źr.Instytut Literacki)
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2009 16:44
1 lipca 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Maisons-Laffitte czyli w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 10:11
Jerzy Giedroyc w rozmowie z Andrzejem Sową ocenia Polskę po 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie lato w Maisons-Laffitte

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 10:28
Spotkanie z Jerzym Giedroyciem w sierpniu 2000, na miesiąc przed Jego śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anty-Kultura

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 15:15
Ludzie paryskiej "Kultury" i jej Redaktor przez długie lata byli przedmiotem zajadłych ataków komunistycznej propagandy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja: msza w 10. rocznicę śmierci Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 07:00
Przyjaciele i współpracownicy Jerzego Giedroycia uczcili pod Paryżem dziesiątą rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Giedroyc i przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 09:52
Współpracownicy i przyjaciele Jerzego Giedroycia uczcili pod Paryżem dziesiątą rocznicę śmierci redaktorka paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń