Małgorzata Szejnert została laureatką pierwszej edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej. Dziennikarkę uhonorowano za książkę „Czarny ogród” wydawnictwa ZNAK. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i czek o wartości 200 tys. zł.
O tym, że tegoroczną Nagrodę Mediów Publicznych otrzyma Małgorzata Szejnert, jury poinformowało podczas uroczystej gali, która odbyła się 22 września w Teatrze Narodowym.
- „Czarny ogród” to znakomite dzieło epiki literackiej z wielkiej tradycji polskiego reportażu; bezprecedensowa w literaturze polskiej opowieść o wielojęzycznej i wieloetnicznej śląskiej społeczności lokalnej, o losach indywidualnych, współtworzących jej dzieje wpisane w dramat rozdzierającej narody historii XX wieku oraz zadziwiający ogromem pracy dokumentacyjnej serdeczny hołd pisarski złożony Śląskowi i Ślązakom – argumentowała Julia Hartwig, przewodnicząca jury.
Posłuchaj: Nie było absolutnej jednogłośności wśród członków jury, ale była przeważająca większość głosów oddanych na książkę Małgorzaty Szejnert. Daliśmy się uwieść sentymentowi do Śląska – mówi Julia Hartwig.
Laureatka Małgorzata Szejnert po odebraniu statuetki powiedziała: Napisałam książkę „Czarny ogród”, bo bardzo byłam ciekawa tego miejsca. Byłam ciekawa Giszowca. (…) Nie zamierzałam napisać książki, która trafi do szerokiego odbiorcy, ale chciałabym, by „Czarny ogród” miał taki skutek, że któryś z czytelników pojedzie specjalnie Giszowiec i Nikiszowiec zobaczyć. W końcu to niecałe 300 km od Warszawy.
Laureatką odebrała nagrodę z rąk prezesów Zarządów: Telewizji Polskiej – Andrzeja Urbańskiego i Polskiego Radia – Krzysztofa Czabańskiego. Prezes Telewizji Polskiej Andrzej Urbański podczas wręczania literackiej Nagrody Mediów Publicznych - Cogito powiedział, że „Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert jest wyrazem wielkiej miłości do kraju i jego dziejów. Z kolei prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, gratulując laureatce podkreślił, że gala wręczenia nagrody jest świętem polskiej kultury i polskich mediów publicznych. Krzysztof Czabański podkreślił, że Polskie Radio jest radiem poważnej oferty programowej, w której właśnie reportaż, tak samo jak literatura, teatr, słuchowiska, muzyka poważna i publicystyka, znajduje godne miejsce.
Tegorocznej edycji nagrody COGITO towarzyszył konkurs internetowy. Internauci w dniach 15 sierpnia – 17 września głosowali na jedną z siedmiu książek nominowanych do nagrody COGITO. Największą liczbę głosów oddano na książkę „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Pisarka nie kryła zdziwienia i zaskoczenia wyborem czytelników.
Posłuchaj: Bardzo cieszę się z tej nagrody i jestem za nią wdzięczna wszystkim czytelnikom – mówi Olga Tokarczuk.
Oprócz Małgorzaty Szejnert i Olgi Tokarczuk w finałowej siódemce znalazły się książki:
„Sprzedana muzyka" Andrzeja Bieńkowskiego (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec), „Poemat odjazdu" Andrzeja Mandaliana (Wydawnictwo Sic!, Warszawa), „Twarz Tuwima" Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo W.A.B., Warszawa) i „Wspomnienia" Franceski Michalskiej (Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Warszawa). Podczas poniedziałkowej gali zaprezentowano fragmenty wszystkich nominowanych do nagrody COGITO książek w wykonaniu Agnieszki Glińskiej, Marii Seweryn, Andrzeja Grabowskiego, Rafała Królikowskiego, Jerzego Radziwiłowicza i Jana Peszka. Galę uświetniły też występy Marii Peszek i Czesława Śpiewa. Uroczystość, transmitowaną przez TVP1 i PR1, prowadził Maciej Orłoś.
Cogito to druga z ustanowionych niedawno Nagród Mediów Publicznych. Pierwsza - w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej - Opus została wręczona w czerwcu. Jej laureatem został Paweł Mykietyn. Nagrody Mediów Publicznych zostały ustanowione we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, Polskim PEN Clubem i Związkiem Kompozytorów Polskich. Członkowie tych stowarzyszeń zasiadają w jury nagrody.
(Polskie Radio/Magdalena Zaliwska)
Obejrzyj relację z wręczenia nagrody
Sylwetka laureatki nagrody COGITO
Małgorzata Szejnert jest dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Była reporterką i kierowniczką działu reportażu w tygodniku „Literatura” (1973-81). W sierpniu 1980 r. jako reporterka „Literatury” pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała przy redagowaniu biuletynu strajkowego, który potem przekształcił się w pismo NSZZ “Solidarność” Pomorza Zachodniego. W 1984 r. wraz z Tomaszem Zalewskim wydała jako pierwszy tom Archiwum Solidarności książkę „Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień”, wyróżnioną Nagrodą Kulturalną Solidarności.
Po 13 grudnia 1981 r. odmówiła pracy w oficjalnych gazetach i w 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w „Nowym Dzienniku”. W 1986 r. wróciła do Polski. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą” i prawie 15 lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. zbiorów reportaży i wyróżnionej w 1989 r. Nagrodą im. Szymona Konarskiego książki „Sława i infamia: rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim”. Obecnie pracuje nad książką o polskich emigrantach w Ameryce.
„Czarny ogród” to historia spółki Giesche, historia Niemiec, Śląska i Polski, historia powstawania życia Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze – historia kilku wybranych rodów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX.
(Polskie Radio)
Więcej o Nagrodach Mediów Publicznych
Nagroda OPUS dla Pawła Mykietyna
www.nagrody-mediow-publicznych.pl