Kultura

Meandry kultury japońskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 12:56
Wszyscy, których interesuje kultura i sztuka japońska powinni zwrócić uwagę na wydaną niedawno książkę "Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia" autorstwa Beaty Kubiak Ho - Chi.
Audio

Dzięki książce można zapoznać się m.in. z historią estetyki japońskiej od czasów najdawniejszych aż do współczesności czy zagadnieniami związanymi z takimi dziedzinami kultury jak: teatr, literatura, malarstwo, architektura, rzeźba i rzemiosło artystyczne. Cenny jest też obszerny słownik terminów plastycznych i estetycznych.

- Ta książka powinna zainteresować wszystkich miłośników kina japońskiego- dodaje Piotr Kletowski. Filmoznawca dodaje, że nie sposób zrozumieć filmu japońskiego bez odpowiedniej wiedzy, która prezentowana jest w książce.

- Kultura japońska zawsze była kulturą selektywną. Brała elementy obce kulturowo i przetwarzała je we własny sposób, czyniąc z nich wartość autonomiczną i oryginalną- uważa Piotr Kletowski.

Dyrektor Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj dodaje, że mimo dużego zainteresowania kulturą japońską, pozostaje ciągle obca przeciętnemu odbiorcy.

"Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia" ukazała się nakładem Wydawnictwa Universitas.

(na podst. Wybieram Dwójkę, 12 marca 2010)

Zobacz więcej na temat: literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kapuściński po chińsku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2009 10:13
"Podróże z Herodotem" to pierwsza książka Ryszarda Kapuścińskiego przetłumaczona na język chiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odbrązowiony Kapuściński fascynuje"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 06:51
Książka Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction" jeszcze na etapie powstawania budziła wielkie emocje. Po tym jak trafiła na rynek wydawniczy podzieliła czytelników. Jedni zarzucają autorowi np. zbyt odważne wnikanie w życie osobiste reportera, inni cenią sobie możliwość poznania nieznanego dotąd oblicza Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Mendozy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 13:39
Do księgarń trafiła debiutancka powieść Eduardo Mendozy „Prawda o Sprawie Savolty”. Mistrz hiszpańskiego humoru właśnie dzięki temu wydawnictwu zdobył uznanie krytyki i czytelników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armagedon Kurta Vonneguta

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 12:26
Na półki księgarń trafił zbiór niepublikowanych dotąd krótkich form literackich Kurta Vonneguta zatytułowany „Armagedon w retrospektywie”. Znalazło się w nim 10 opowiadań, list z frontu do rodziców, wspomnienie wojenne oraz okraszone cierpkim dowcipem przemówienie z 2007, którego słynny pisarz nie zdążył już wygłosić. O wydawnictwie ze swoimi gośćmi - Lechem Jęczmykiem, eseistą, publicystą, tłumaczem, literatury amerykańskiej oraz Robertem Ziębińskim, publicystą, znawcą literatury amerykańskiej
rozwiń zwiń