Nazywana przez krytyków "polską Astrid Lindgren", od 60. lat pisze wiersze i bajki dla dzieci, tworzy również dla dorosłych czytelników. Dorobek twórczy Joanny Kulmowej obejmuje kilkanaście tomików poezji dla dorosłych i ponad 20 tomików wierszy dla dzieci, a ponadto - prozę, sztuki sceniczne i radiowe, widowiska telewizyjne i libretta operowe. Poetka jest też reżyserem teatralnym i autorką tekstów piosenek. Do najbardziej znanych jej zbiorów wierszy należą: "Fatum na zakręcie", "Boże umieranie", "Jonasz, czyli miara epoki", "Zawiązki" i "Kłamstwo gołębia". Dla dzieci napisała między innymi, "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Zasypianki", "Krześlaki z rozwianą grzywą" oraz "Zagubione światełko".
Książka Joanny Kulmowej "Wio, Leokadio" znalazła się na liście 50. utworów składających się na Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Poetka otrzymała też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej „Sztuka Młodym” za twórczość dla dzieci i młodzieży.
Poezja dla dzieci Joanny Kulmowej stanowi połączenie humoru i głębokiego liryzmu. Autorka chętnie stosuje eksperymenty słowne, odwołuje się do świata dziecięcych przeżyć i wyobraźni. Jej wiersze zawierają też refleksyjną zadumę nad światem, przy zachowaniu własnego, oryginalnego stylu. Doceniają to młodzi czytelnicy, którzy w 1999 roku przyznali pisarce Order Uśmiechu.
Joanna Kulmowa
Joanna Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Ukończyła wydział aktorski PWST w Łodzi i wydział reżyserski PWST w Warszawie. Debiutowała jako pisarka w 1945 roku. Była aktorką, asystentką reżysera i reżyserem, między innymi w Teatrze Powszechnym w Łodzi, w teatrach w Koszalinie, Poznaniu i Warszawie. W latach 1962-73 była współzałożycielką i reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W ubiegłym roku Joanna Kulmowa otrzymała tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a Rada Szczecina nadała jej honorowe obywatelstwo tego miasta.