Kultura

Od realizmu do abstrakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2009 12:23
Po raz pierwszy w przestrzeniach Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć prace jednego z najbardziej twórczych i płodnych artystów powojennej Polski Jerzego Tchórzewskiego.

Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło przypomnieć zwiedzającym twórczość artysty poprzez  reprezentatywny wybór dwudziestu sześciu prac, których powstanie datuje się na lata 1954- 1964. Anna Budziałek, kurator wystawy, przypomniała w rozmowie z Polskim Radiem, że był to bardzo ważny i przełomowy okres w życiu artysty. W 1954 roku wyjechał z Krakowa i zaczął pracę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym okresie zmienił się także jego sposób myślenia o sztuce- dodała kurator.

Ekspozycję otwiera praca „Akrobacje” z 1954 roku, która jest jeszcze realistyczną opowieścią. Prace z późniejszego okresu pokazują zupełnie inne rozwiązania malarskie, które upodobał sobie artysta. Same  tytuły  „W płonącym krajobrazie" czy „W wieczornych światłach” oddają pełen niepokoju i tajemniczości nastój, który dominował w obrazach. Grubo kładziona farba, intensywna kolorystyka (dominowała czerwień, zieleń, fiolet) nadawała obrazom dramatyczną formę. Ujawnia się w nich także fascynacja surrealizmem francuskim. Wystawę zamykają prace z początku lat sześćdziesiątych, w pełni już abstrakcyjne, o zgaszonym kolorycie.  Pojawiają się na nich demoniczne, człekokształtne postacie, które wyłaniają się z mroków ciemności. Sam artysta mówił, że przedstawia w nich świat pomiędzy piekłem a niebem.

Anna Budzialek, kurator wystawy, dodała, że na podstawie 26 prac prezentowanych na wystawie publiczność będzie mogła zobaczyć zmiany i przeobrażenia, które zaszły w twórczosći artysty.   

 

 

''Złota konstrukcja, (963)

Jerzy Tchórzewski urodził się 24 kwietnia 1928 roku w Siedlcach. W latach 1946-1951 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W czasie studiów związany był z Grupą Krakowską. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1954 podjął pracę pedagogiczną w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. Tworzył m.in. obrazy olejne, gwasze, rysunki. Pisał również teksty poetyckie i krytyczne. Artysta  zmarł 25 grudnia 1999 roku w Warszawie.

Wystawę "Jerzy Tchórzewski. Prace z lat 1954–1964" można oglądać w dniach 16 kwietnia – 31 maja w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Nardowym w Krakowie.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Macie swoich klasyków!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2009 08:58
Tworzenie kolekcji jest zawsze wybieraniem i ustalaniem kontekstu, wyznaczaniem paradygmatu. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma więc szczególną funkcję „klasykotwórczą”. Teraz pokazało swoje pierwsze propozycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków w Sankt Petersburgu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:45
W rosyjskim Sankt Petersburgu rozpoczynają się dziś Dni Krakowa. Towarzyszyć im będzie prezentacja ekonomicznego i turystycznego potencjału Krakowa oraz bogata oferta kulturalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń