Chińczycy zachwycają się projektem polskich architektów, pawilon inspirowany jest tradycyjną, ludową wycinanką. Trwają ostateczne negocjacje pomiędzy przedstawicielami polskiego ministerstwa gospodarki i władzami miast zainteresowanych kupnem pawilonu.
Na krótkiej liście miast, do których trafić może Pawilon Polski, oprócz Chongqingu, znalazł się także położony na wschodnim wybrzeżu Chin - Xiamen. Jednak, jak dowiedziało się Polskie Radio najprawdopodobniej wybrany zostanie Chongqing.
Ta aglomeracja w środkowych Chinach jest jedną z czterech tzw. miast wydzielonych. W obrębie tej jednostki administracyjnej mieszka prawie 32 miliony osób.
Większość pawilonów narodowych na terenach Wystawy Światowej w Szanghaju zostało już zburzonych. Od 1 grudnia turyści ponownie odwiedzać mogą także Pawilon Chin (zdjęcie po lewej). Codziennie liczba zwiedzających sięga kilkunastu tysięcy osób.
Pawilon Polski ma zostać odbudowany zgodnie ze swoim pierwotnym projektem. Pawilon będzie funkcjonować jako polskie centrum kultury, w którym organizowane będą wystawy, koncerty i pokazy filmów.
Na terenach EXPO w Szanghaju pozostanie 5 najpopularniejszych ekspozycji narodowych z Arabii Saudyjskiej, Rosji (zdjęcie po lewej), Francji, Włoch i Hiszpanii - poinformowały władze miasta. Powstaną tam muzea oraz centra konferencyjne.
Aby posłuchać relacji Polskiego Radia z Chin, kliknij dźwięk "Polski pawilon zostanie w Chinach", kliknij dźwięk po prawej stronie artykułu.
Zobacz jak wygląda projekt polskiego pawilonu:
usc