Kultura

Integracyjne eksperymenty ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 14:03
Wąchanie koloru, dotykanie dźwięku czy oglądanie niewidzialnego to tylko niektóre zadania przygotowane dla odwiedzających muzeum w Stalowj Woli.

Wystawa "Poczuj sztukę", otwarta we wtorek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli jest pierwszą wystawą w Polsce, przygotowaną z myślą o osobach niepełnosprawnych, głównie dzieciach z dysfunkcją wzroku.

Jak zaznaczają organizatorzy, celem wystawy jest pełna integracja osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację.

"Prosta zasada działania oparta na doświadczaniu sztuki poprzez dotyk zachęca do samodzielnych eksperymentów i ćwiczeń polegających na rozpoznawaniu kształtów i odbieraniu różnych bodźców zewnętrznych, a wszystko to z zamkniętymi oczami" - powiedziała koordynatorka wystawy Elżbieta Skromak.

Osoby z dysfunkcją wzroku mogą np. "zobaczyć" kształty, utworzone przez współgracza. Zabawa "Zobacz niewidzialne" polega na tworzeniu kształtów poprzez wciskanie punktów, a następnie na ich powtarzaniu przez partnera. Ćwiczenie może być pomocne w nauce alfabetu Braille'a.

Do stymulacji zmysłu dotyku i słuchu poprzez zabawę służy eksponat "Dotknij dźwięku", w którym przez trzy specjalne tuby są emitowane dźwięki bicia serca, fujarki i kontrabasu. Zwiedzający na podstawie wyczuwalnych wibracji powietrza rozpoznają, który z dźwięków jest emitowany.

Wśród interaktywnych urządzeń znalazł się jeszcze m.in. "Powąchaj kolor", dzięki któremu można skojarzyć zapach z odpowiednią fakturą materiału. Gracz dotykiem poznaje kształty, skomponowane z materiałów o różnych fakturach, a następnie wącha poszczególne korki, z których każdy ma inną fakturę i inny zapach. Zabawa polega na odnalezieniu tych samych faktur i skojarzeniu ich z kształtami.

Ekspozycja została przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych i niesłyszących. Jest inspirowana kulturą ludową Lasowiaków. Znajduje się na niej osiem interaktywnych eksponatów zaawansowanych technologicznie. Każdy eksponat wprowadza w inny świat doznań.

Dopełnieniem wystawy jest witryna internetowa, na której znalazła się kolorowa książeczka "Czarodzieje", dostosowana do odbioru przez osoby niewidome. Organizatorzy zapewniają, że dzięki niej goście utrwalą sobie wrażenia doznane w trakcie zabawy.

Pomysł urządzenia takiej wystawy wyszedł od dyrektorki muzeum Lucyny Mizery, a nowoczesne urządzenia zaprojektowała grupa specjalistów z Krakowa. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach programu "Dostępne Muzeum" działa także od 2007 roku "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów. Opisy do nich są w formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille'a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system informacji wykonany wielkim drukiem lub w brajlu.

(PAP/pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Długa noc w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 19:32
Rozmowa z reżyserką opery "Joanny d' Arc" Natashą Ursuliak, sztuka Gombrowicza w Londynie, Gaspar Noe o swoim ostatnim filmie oraz "Długa noc muzeów" w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki sztuce serce szybciej bije

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 16:00
- Muszę się zetknąć z czymś, na skutek czego troszkę mi serce szybciej bije. Ja to nazywam, że zaczyna płynąć prąd od dzieła do mnie - wyjaśniała Anda Rottenberg, była dyrektor "Zachęty".
rozwiń zwiń